Domácí úkoly jsou nezákonné. Trest za nedonesení je protiprávní
Známe to všichni dnes a denně. Po práci rychle domů, udělat s dětmi hromadu úkolů a ještě stihnout kroužek, naučit se na další den atd. Víte o tom, že úkoly jsou nezákonné? Právní výklad mluví jasně. Žádná škola není oprávněna k domácím úkolům.
Paní Lenka je sama učitelkou na gymnáziu. Ale vzhledem k tomu, že už nezvládala domácí úkoly ani ona, natož její malá dcera, začala se pídit po tom, jaká má škola vlastně práva.
„Úkoly dostávala i tři denně, každý klidně na stránku formátu A4. Byly to sloupečky několika desítek příkladů, na psaní to bylo čtyři až šest řádků, někdy i více. K tomu čtení,“ popisuje maminka holčičky pro web Eduzin.
Zjistila velmi zajímavý fakt: Škola nemá žádná práva zahrnovat děti domácími úkoly, a už vůbec ne za nedonesení úkolu dítě potrestat pětkou, poznámkou atd. Vyjádření právníka zaslala škole. Ta k celé věci přistoupila tak, že začala úkolů dávat méně a za nehotový úkol už žáky nečekal žádný postih.
„Školský zákon upravuje vzdělávání pouze ve školách a školských zařízeních. Školní řád, který si pak vytváří každá škola sama, je interní předpis, který nemůže stanovovat žádné povinnosti, jež nemají oporu v právních předpisech,“ říká paní Helena Zitková, která přednáší pedagogiku.
Jednoduše řečeno, škola smí zasahovat pouze do výuky na škole, nikoli do toho, jak se dítě věnuje učení a škole doma. Zde není opora v zákoně. Navíc nemají všechny děti doma stejné podmínky. Jediné uznatelné je dávat dětem dobrovolné úkoly. Zde už není pochybení a dítě si samo rozhodne, zda má chuť úkol vypracovat, nebo se bude věnovat raději kroužkům či kamarádům.
Zdroj: Eduzin