Běžná péče o pleť nemusí být drahá ani náročná. Stačí vám jednoduchá rutina

Přidat na Seznam.cz

„Máš zářící pleť,“ pochválí vás kamarádka. Vaše tvář vypadá zdravě a „probuzeně“, není suchá, matná nebo nehezky strukturovaná. Zdravá pleť je hladká, dostatečně hydratovaná a rovnoměrné barvy, nesmí být červená ani zanícená. Co kvalitu pokožky ovlivňuje a jak docílit zářícího vzhledu? Není to žádná věda, stačí si zvyknout na běžnou kosmetickou rutinu.

Kvalitu ovlivňují geny, léky i životní prostředí

Zdravá pleť neznamená dokonalou pleť. Dokonalé pleti nikdy nedosáhnete, to není ve vašich silách. Nevěšte hlavu. Kůže může být zdravá a zářící a zároveň mít viditelné póry, jemné linky a vrásky, mateřská znaménka i občasné vady. Které faktory ovlivňují zdraví pokožky? Geny způsobí, že máte suchou nebo matnou pokožku. Některé stavy kůže, jako je atopická dermatitida s genetikou úzce souvisejí. Kolísání hladin hormonů může vyvolat akné a ovlivnit, zda je pokožka mastná nebo suchá. To platí zejména během puberty, těhotenství a menopauzy. Ve hře jsou i užívané léky, například hormonální antikoncepce. Na pokožku negativně působí sluneční záření, extrémní teploty, suchý vzduch, tabákový kouř a znečištění. Pozitivně ji ovlivní vhodná strava, hydratace, dostatek spánku, minimalizace stresu a pohyb.

Žádná velká věda

Péče o pleť nemusí být složitá ani drahá. Stačí si osvojit jednoduchou každoenní rutinu. Začněte čistěním. Čistící produkty pomáhají odstranit nečistoty, make-up a přebytečný maz z pleti. Při výběru čisticího prostředku hledejte takový, který je jemný, má vyvážené pH a neobsahuje agresivní chemikálie ani mýdlo. Očistěte pokožku po probuzení, před spaním a když se zpotíte. Použijte teplou vodu a osušte pokožku čistým ručníkem. Hydratační přípravky dodávají pokožce vodu. Aplikujte hydratační krém ihned po vyčištění, aby se vlhkost dostala do pokožky. Ženy s mastnou pletí by měly preferovat hydratační krém bez oleje, ty se suchou pokožkou se oleje nebo másla bát nemusí. Pro ochranu před UV zářením si vyberte přípravky s SPF 30 nebo vyšším. Užitečné pro zdraví pokožky jsou i chemické exfolianty, které rozrušují horní vrstvu odumřelých kožních buněk a uvolňují místo pro nové buňky pod ní. Aplikujte chemické exfolianty až po vyčištění, ale ještě před hydratací. Máte-li ale tmavší pokožku, buďte opatrná. Chemické exfolianty pro vás nejsou úplně to pravé. Mohou také zvýšit citlivost pokožky na sluneční záření, proto pokud exfolianty použijete, aplikujte pak proti UV záření přípravky s vysokým SPF.