Jak oddálit šedivění vlasů? Pomohou vitamíny B10, B12 a měď
Ačkoli se první šedé prameny mohou objevit i u velmi mladých žen, obvykle se na ně díváme jako na jeden z prvních příznaků stárnutí. Kadeřnické procedury mohou šedé vlasy skrýt nebo vyzdvihnout jejich přirozenou krásu. Mnoho žen ale chce tento proces zastavit nebo alespoň zpomalit.
Roli hraje genetika i prostředí
Změna barvy vlasů směrem k šedivé či bílé barvě je přirozeným procesem. Některé ženy ale šedivění považují za estetický problém. Patříte mezi ně? Potom se s kadeřnicí poraďte o kvalitní a šetrné barvě, která šediny zakryje. Možná se ale řadíte do skupiny dam, které jsou naopak na svoje šedé prameny hrdé a považují je za něco zcela přirozeného. Ať tak či onak, předčasné šedivění vlasů často způsobují genetické příčiny. S nimi toho moc nenaděláte, ale stojí za to se alespoň snažit tento proces neurychlovat. Při vzniku šedin se totiž dostává do hry také prostředí, tedy nevhodná strava, stres a nadměrné vystavování kštice UV záření. Tady naopak můžete udělat v životosprávě pozitivní změny, které šedivění zpomalí.
Riziko o některých nemocí
Měla byste také vědět, že šedivění vlasů není nemoc, neznamená ohrožení zdraví. Na druhou stranu musíme poznamenat, že některé nemoci k němu přispívají, a to například onemocnění štítné žlázy, vaječníků, cukrovka a chudokrevnost, poruchy krevního oběhu, potíže s krční páteří, Wernerův syndrom a Addisonova-Biermerova choroba, neurofibromatóza, vitiligo, tuberózní skleróza. Pokud se ve vaší rodině některá z nemocí vyskytuje, zpozorněte a věnujte vlasům větší pozornost, vhodná výživa a péče pomůže.
Jak zatočit se stresem a ochránit se před UV zářením
První šediny většinou způsobuje stres. Ne nadarmo se říká, že můžete zešedivět, při opravdu silném stresu dokonce i šokově, což potvrzují i výzkumy. Také dlouhodobá spánková deprivace napomáhá ke vzniku šedin. Samozřejmě se stresu nevyhnete, ale snažte se s ním pracovat, aby se nestal vaším nepřítelem. Pomůže dechové cvičení, pohyb, meditace, pravidelný a zdravý životní styl, dostatek spánku, strava bohatá na hořčík. Hovoříme-li o ochraně vlasů před UV zářením, pořiďte si na léto slušivý bavlněný klobouk nebo kšiltovku, případně sáhněte po ochranné vlasové kosmetice.
Vybírejte správné potraviny
Stav vlasů můžete ovlivnit pestrou stravou s dostatkem vitamínu ze skupiny B, a to především B10 a B12. Budete-li mít B10 málo, šedivé pramínky budou přibývat. Tento vitamín najdete především v mase, a to vepřovém, hovězím a telecím, v játrech, celozrnných potravinách, otrubách, pšeničných klíčcích, droždí, vejcích a mléku. Vitamín B12 najdete třeba v rybách jako je losos, makrela, pstruh nebo sleď, opět ve vejcích a mléku, ale také v telecích, vepřových a hovězích ledvinách. Potřebujete také dostatek mědi, protože ta má lví podíl na tvorbě melaninu, pigmentu, který podporuje barvu vlasů i pleti. Měď můžete čerpat z kakaa, ovesných vloček, ořechů, dýňových semínek, telecích jater, sezamových semínek a čočky.
Zdroje: kobieta.pl, Harvard Health Publishing