Jak zázračné antikoncepční pilulky ovlivňují vaši váhu a pleť?

Přidat na Seznam.cz

Jak zázračné pilulky ovlivňují vaši váhu a pleť? Může po nich bolet hlava? A jaký vliv mají na riziko rakoviny prsu? Portál womenshealth.de na všechny tyto otázky odpověděl a přidal nejdůležitější tipy v této oblasti.

Existují antikoncepční pilulky, po kterých netloustnu?

To, zda po pilulce vážíte více nebo méně, nemá se samotnou pilulkou mnoho společného. Vliv na hmotnost se u jednotlivých žen značně liší. V případě tablet obsahujících estrogen může být přibývání na váze způsobeno tím, že tkáň ukládá více vody, ale u mikrotablet s nízkou dávkou je to sotva patrné.

Jinak je tomu u minipilulek, které neobsahují estrogen. Některé z těchto přípravků dokonce působí proti zadržování vody. Proto některé ženy zpočátku zaznamenávají úbytek hmotnosti. Minipilulka však v žádném případě nepodporuje hubnutí, ani nezvyšuje spotřebu kalorií. Někdy se může stát, že hormony, zejména progestiny, stimulují chuť k jídlu.

Zkrášluje antikoncepce mou pleť a vlasy?

Téměř každá antikoncepce je vhodná pro pleť a vlasy, ale obvykle jen tehdy, pokud je akné nebo vypadávání vlasů způsobeno zvýšenou hladinou mužských hormonů. Některé pilulky obsahují zvláště vhodné progestiny, které lze účinně použít proti akné, protože působí proti mužským hormonům. Někdy se však může stát, že užívání pilulky akné zhorší. To platí zejména pro pilulky obsahující levonorgestrel.

Způsobuje antikoncepce menší chuť na sex?

Může se skutečně stát, že užívání prášku proti početí bude mít negativní vliv na vaši sexuální touhu. V takovém případě je vhodné je změnit nebo použít jinou antikoncepční metodu.

Má antikoncepce vliv na vaši náladu?

Existují ženy, u nichž má negativní vliv na jejich náladu. U citlivých pacientů může dokonce vést k depresi. Zde vám může pomoci gynekolog. Často stačí přípravek s jiným složením hormonů. Nebo si můžete zvolit jinou antikoncepční metodu.

V hormonální antikoncepci existují tři různé estrogeny v různých dávkách a více než deset různých progestinů. V důsledku toho se v posledních letech objevilo mnoho velmi různých přípravků s různými kombinacemi a dávkováním hormonů, takže nakonec je s gynekologem obvykle možné najít tu antikoncepci, kterou žena dobře snáší.

Může mě po pilulkách bolet hlava?

Bolesti hlavy jsou jedním z možných vedlejších účinků pilulky. Často se zlepší přibližně po 3 měsících, kdy si tělo na pilulku zvykne. Antikoncepce však může také zabránit bolestem hlavy a migrénám. Mnoho žen trpí bolestmi hlavy krátce před menstruací kvůli poklesu hormonů. V takovém případě je vhodné užívat antikoncepci v dlouhém cyklu.

Je antikoncepční pilulka nebezpečná?

Studie skutečně prokázaly, že pilulky zvyšují riziko trombózy a rakoviny děložního čípku a jater. Hormonální léky však nejsou příčinou rakoviny jater.

Zvyšuje užívání antikoncepce riziko rakoviny prsu?

V posledních letech se touto otázkou zabývala řada vědeckých studií. Podle dosavadních zjištění se zdá, že pilulky zvyšují riziko rakoviny prsu jen mírně, pokud vůbec. To může platit zejména v případě, že jsou prášky proti otěhotnění užívány ve velmi mladém věku nebo po velmi dlouhou dobu.

Mohou ji užívat mladé dívky?

Nebrání vývoji ženských pohlavních orgánů ani nezpomaluje jejich růst. Proto lze antikoncepci užívat již od 16 let nebo i dříve. Někdy ji gynekolog předepíše velmi mladým dívkám, pokud je jejich menstruace velmi nepravidelná a spojená se silnými bolestmi.

Kdo by neměl antikoncepci užívat?

„Pokud jste kuřačka, máte výraznou nadváhu nebo vám hrozí riziko trombózy, měla byste vše individuálně zvážit a zvolit antikoncepci bez estrogenů,“ radí doktor. Existuje několik velmi odlišných alternativ antikoncepce, která neobsahuje tyto hormony.

Jak dlouho ji můžete užívat?

Antikoncepci můžete užívat tak dlouho, dokud ji budete dobře snášet, dokonce až do menopauzy. Mezi varovné příznaky, které vás upozorňují, že byste ji měla přestat užívat patří napětí v prsou, vaginální suchost, bolesti hlavy nebo silné výkyvy nálad. Velmi důležité je si nechat každých 6 měsíců udělat gynekologickou prohlídku, zejména pokud je vám více než 35 let.

Zdroj: womenshealth.de