Kůže je zrcadlem vašeho zdraví. Které vitamíny jí prospívají?

Přidat na Seznam.cz

Zdravá strava prospívá celému tělu včetně pokožky. Budete-li používat ty nejdražší kosmetické přípravky, ještě to ani zdaleka neznamená, že vaše pokožka bude působit zdravě a svěže. Velmi důležitá je i její vnitřní výživa, tedy to, co jíte. Jak si správnou výživou zajistit dobrý stav pokožky?

Potřebujete omega-3 kyseliny i zinek

Vyhněte se především potravinám s vysokým obsahem cukru, nasycených tuků a soli, protože ty mají na vaši pokožku negativní vliv. Místo toho do jídelníčku zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny, bílkoviny hlavně z libového masa, ale i mléčných výrobků a vajec. zdravé tuky, které získáte z olivového oleje, avokáda a ořechů. Omega-3 mastné kyseliny vám mohou pomoci při některých kožních onemocněních a chrání vaši pokožku před poškozením sluncem. Kde je najdete? Hlavně ve lněném a řepkovém oleji, chia semínkách, vlašských ořechách, rybách jako je losos, sleď a makrela. Zinek pomáhá integritě pokožky a hojení ran. Obsahují ho ústřice, hovězí, vepřové a krabí maso, pečené fazole, cereálie, dýňová semínka a cizrna.

Vsaďte na první část abecedy

Pomůže vám i široká paleta vitamínů. Vitamin A je potřebný pro růst a udržování zdravých kožních buněk; může chránit před rakovinou kůže. Obsahují ho hovězí játra, sladké brambory, špenát, mrkev, meloun. Vitamín B2 (Riboflavin) pomáhá udržovat hladinu kolagenu v pokožce. Narazíte na něj v hovězích játrech, cereáliích, mléčných výrobcích, houbách, mandlích. Nedostatek vitaminu B6 (pyridoxin) může způsobit kožní vyrážky a praskliny v kůži kolem úst. Skrývá se v cizrně, hovězích játrech, drůbeži, lososech, cereáliích, bramborách a banánech. Vitamin C je antioxidant, který pomáhá vytvářet kožní bariéru a kolagen, chrání před poškozením sluncem a snižuje riziko některých kožních onemocnění. Najdete ho v citrusových plodech, paprikách, kiwi, brokolici nebo jahodách. Vitamin D může hrát roli při hojení ran, ochraně před poškozením sluncem a při snižování zánětu. Obsažen je v oleji z tresčích jater, mořských plodech, houbách vystavených UV záření, kravském a rostlinném mléce i cereáliích. Vitamin E je antioxidant, který pomáhá chránit kůži před poškozením sluncem. Ukryt je v oleji z pšeničných klíčků, slunečnicových semínkách mandlích, slunečnicovém oleji a arašídovém másle. Vitamín K pomáhá proti striím, pavoučím žilkám, tmavým skvrnám, tmavým kruhům pod očima. Nachází se v kapustě, špenátu, hlávkovém salátu, zelí a zelených fazolkách.