Podle odborníků by tyto potraviny mohly pomoci předcházet spálení a poskytnout ochranu před sluncem

Přidat na Seznam.cz

Léto je za dveřmi – a pokud jde o sluneční paprsky, všichni víme, že ochrana SPF je nezbytná, píše magazín metro.

Dermatologové doporučují používat SPF každý den v roce – nejen v letních měsících, abyste se ochránili před škodlivými slunečními paprsky UVA a UVB.

Výzkumy posledních let však naznačují, že v ochraně před sluncem může hrát roli i další faktor: to, co jíme.

Konkrétně bychom měli věnovat pozornost karotenoidům, což jsou antioxidanty, které dodávají oranžovému a červenému ovoci a zelenině barvivo a někdy se označují jako lykopen, lutein a beta karoten.

Podle řady studií se zdá, že karotenoidy mohou zpomalovat proces spálení a tedy nabízet určitou formu přirozené ochrany před sluncem.

Může nás však konzumace rajčat, mrkve a paprik skutečně ochránit před spálením?

Provedené malé studie naznačují, že ti, kteří konzumovali lykopen, měli asi o 33 % větší ochranu před spálením než ti, kteří ho nekonzumovali.

Pokud tedy chcete z potravin získat co nejvíce lykopenu, kde ho hledat?

Doktor Thivi Maruthappu, konzultant dermatolog na klinice Cadogan, říká, že rajčata jsou skutečně nejbohatším zdrojem lykopenu v naší stravě.

„Zkuste rajčata zařadit do jídel na dovolené – na slunci vyzrálá rajčata jsou vynikající v salátu s velkým množstvím olivového oleje. Nejvíce lykopenu obsahují cherry rajčata, takže pokud můžete, sáhněte po nich. Lykopen je nejen prospěšný pro pleť, ale podle výzkumů může dokonce pomáhat chránit před cukrovkou a srdečními chorobami.“

Jaké potraviny bychom měli jíst na ochranu před sluncem?

Borůvky – bohaté na antioxidanty a vitamin C, které chrání a obnovují pokožku před poškozením sluncem a podporují tvorbu kolagenu, aby pokožka zůstala mladá a zdravá.

Meloun – obsahuje více lykopenu než rajčata, který prokazatelně chrání pokožku před poškozením sluncem a stárnutím. Bohatý obsah vody v melounu pomáhá udržovat hydrataci v teplých dnech a udržuje tak pokožku zdravou a mladistvou.

Zelený čaj – studie prokázaly, že zelený čaj chrání pokožku před poškozením sluncem. Jeho dalšími výhodami je, že snižuje záněty, zklidňuje pokožku a snižuje produkci oleje.

Avokádo – kromě zdravých tuků je avokádo bohaté na vitaminy C a E, které pomáhají chránit pokožku před poškozením sluncem a záněty.

Listová zelenina – včetně kapusty, špenátu, kolínské a zelí je bohatá na antioxidanty, které chrání před poškozením pokožky a zároveň zlepšují její obnovu.

Červené ovoce a zelenina jsou sice skvělou přirozenou ochranou před sluncem, ale existuje řada dalších možností s podobnými účinky. Sladké brambory a špenát jsou dobrým zdrojem beta karotenu, který snižuje zarudnutí pokožky vystavené ultrafialovému záření. Špenát je také plný luteinu, dalšího karotenoidu, který chrání pokožku.

Citrusové plody jsou také plné vitaminu C, který je přirozeným ochranným prostředkem proti poškození volnými radikály a předčasnému stárnutí.

Omega 3, které jsou obsaženy v rybách nebo rostlinných semenech, jsou také skvělé pro udržení pružnosti pokožky a mají protizánětlivé účinky, které mohou pomoci chránit před spálením.

I když jsou první výsledky výzkumu lykopenu slibné, neznamená to, že byste měli zahodit opalovací krém a jíst místo něj rajčata. Dělejte obojí – buďte opatrní a pravidelně se natírejte ochranným faktorem SPF a v době největšího slunečního svitu (11-15 hodin) se vyhýbejte slunci.

Zdroj: metro