Proč může být sušení na vzduchu pro vlasy škodlivější než fénování?

Přidat na Seznam.cz

Fénování je špatné, nechat vlasy uschnout na vzduchu je dobré, alespoň jsme si to léta mysleli. Studie však zjistila něco úplně jiného: Fénování nakonec není tak škodlivé, jak jsme se domnívali!
Vždycky jsme se disciplinovaně snažili nepoužít fén a žehličku na vlasy (alespoň občas…) a nechat vlasy přirozeně uschnout na vzduchu, protože je to prý pro vlasy zdravější, jak je to ale doopravdy?

Skupina vědců z Jižní Koreje provedla studii na téma vysoušení vlasů a dospěla k překvapivým zjištěním, o kterých píše web Brigitte.

V rámci studie rozdělili vědci testované osoby do různých skupin, které měly po umytí vlasy vysušit. První skupina byla požádána, aby nechala své vlasy zcela uschnout na vzduchu při pokojové teplotě 20 stupňů. Další skupina fénovala vlasy 60 sekund ve vzdálenosti 15 centimetrů teplým vzduchem o teplotě 47 stupňů Celsia, zatímco jiná skupina používala fén po dobu 30 sekund ve vzdálenosti deseti centimetrů a při teplotě 61 stupňů Celsia. Jiná skupina fénovala vlasy při teplotě 95 stupňů Celsia po dobu 15 sekund s rozestupem pouhých pěti centimetrů. Fénování tedy může být pro vlasy méně škodlivé než přirozené schnutí vlasů.

Překvapivý výsledek studie: Korejští lékaři obecně potvrdili tezi, že fénování způsobuje větší povrchové poškození než sušení vzduchem, zejména pokud dodržujeme malý odstup a nastavíme vysokou teplotu. Naše vlasy však zřejmě trpí méně, pokud je sušíme ve vzdálenosti 15 centimetrů a při pravidelném pohybu fénu, než když je necháme uschnout zcela na vzduchu.

Proč je ale fénování údajně méně škodlivé než přírodní varianta?

Naše vlasy jsou přece citlivé na teplo. To je pravda, ale podle autorů studie tento překvapivý účinek souvisí se strukturou našich vlasů. Když jsou vlasy mokré, působí na ně velký tlak. Čím déle jsou mokré, tím většímu tlaku musí odolávat a tím déle jsou v tomto citlivém stavu. Riziko lámání vlasů je tak ve skutečnosti větší než při fénování za studena s odpovídající vzdáleností.

Jaký je tedy nejšetrnější způsob fénování?

Podle vědců skutečně existuje optimální způsob sušení vlasů, který je co nejméně poškozuje. Nejprve nechte vlasy vyschnout na vzduchu, dokud nejsou jen vlhké. Poté ji vysušte při nastavení studené teploty a ve výše uvedené vzdálenosti 15 cm. Trvá to o něco déle než fénování ihned po umytí, ale je to rozhodně šetrnější a doufejme, že za svou snahu budete odměněni silnou a zdravou hřívou!

Zdroj: Brigitte.de