Trávíte v peřinách spoustu času? Chyba, příliš dlouhý spánek není zdravý
Spánek poskytuje lidskému tělu regeneraci. Díky němu dokážete správně fungovat. Máte, že nejlepším receptem pro zdraví je prospat se co nejdéle? Mýlíte se. Ukazuje se, že trávit spoustu času v posteli také není dobrá volba. Jaká rizika přináší příliš dlouhý spánek?
Jak dlouho byste měla spát?
Spánek je velmi důležitý, proto věnujte pozornost tomu, kolik času s ním strávíte. Právě na jeho množství závisí spousta fyziologických procesů. Ovlivňuje metabolickou rovnováhu, imunitu, regeneraci buněk i správné fungování nervového systému. Často se řeší nedostatek spánku, ale i příliš dlouhý spánek není tím pravým ořechovým pro vaše zdraví. Jít spát pozdě a vstávat v pozdních dopoledních hodinách přináší nepříznivé důsledky pro vaši kondici. Kolik hodin spánku je akorát, to závisí především na vašem věku, zdraví a fyzické aktivitě. Například starší lidé spí mnohem méně než novorozenci. Tělo potřebuje asi 7-8 hodin na regeneraci.
Nebezpečí příliš dlouhého spánku
Jít spát příliš brzy nebo spát dlouho druhý dopoledne není pro lidský organismus to nejlepší Spánek delší než 10 hodin může způsobit silné bolesti hlavy, zmatenost, podrážděnost a slabost. Začne vám také chybět fyzická aktivita. Nedostatek pohybu a příliš dlouhý pobyt ve vodorovné poloze může vést k výskytu některých onemocnění, a to zejména u lidí nad 45 let. Podporuje výskyt nadváhy a cukrovky. Vede k bolestem zad, problémům s koncentrací a srdečním onemocněním.
Co může způsobit nadměrnou ospalost?
Příliš dlouhý spánek je často způsoben tím, že chodíte spát pozdě. Existují ale také nemoci, které způsobují nadměrnou ospalost. Jedním z nich je nevyléčitelné onemocnění zvané narkolepsie. Jedná se o poruchu spánku, která způsobuje, že osoba se neovládne a může usnout téměř kdekoli, dokonce i při každodenních činnostech. Kromě toho nadměrná ospalost může být příznakem hypotyreózy, diabetu, deprese a anémie, spánkové apnoe.