Víte, jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Přinášíme zajímavá fakta

Přidat na Seznam.cz


Sáhnout po deodorantu je součástí ranního rituálu, zejména když se na jaře konečně oteplí. Víte ale, jak se liší od antiperspirantu? Jaké jsou rozdíly mezi těmito dvěma nesmrtelnými pomocníky?

Čerstvý pot je z 99 % tvořen vodou a zpočátku nejde cítit. Zápach vzniká při rozkladu bakterií přítomných na kůži. Zejména v teplém podpaží, kde je mnoho potních žláz, začne rychle zapáchat, proto je deodorant součástí každodenního kosmetického rituálu. Ale co je lepší? Deodorant nebo antiperspirant? Přinášíme pár faktů o každém z nich, abyste se mohla co nejlépe rozhodnout.

Co je to deodorant?

Pojmy deodorant a antiperspirant se často mylně zaměňují, přestože se ve skutečnosti jedná o dva různé produkty s dvěma různými účely. Deodoranty odstraňují zápach. Jsou to pomocníci, kteří potlačují bakterie, maskují nebo neutralizují nežádoucí zápach z podpaží a zároveň umožňují tělu pokračovat v pocení. Typické deodoranty obsahují hydroxid hořečnatý a rostlinné esenciální oleje, jako je olej z čajovníku, eukalyptu nebo šalvěje, a přírodní vonné látky, které neutralizují zápach. Některé z nich obsahují také přírodní antibakteriální složky, jako jsou kvasinky s probiotickými enzymy, tea tree olej a kokosový olej, které omezují bakterie způsobující zápach. Deodorant je tedy vhodný pro ty, kteří nemají sklon k nadměrnému pocení, ale chtějí se vyhnout zápachu.

Co je antiperspirant?

Antiperspiranty pomáhají zastavit pocení, což znamená, že fungují trochu jinak než deodoranty. Jejich hlavní účinné látky se nazývají „adstringenty“, což znamená, že mohou způsobit stažení kůže. Omezují činnost potních žláz a udržují tělo sušší, a tím i bez zápachu. Pokud tedy máte tendenci mít na košili rychle mokré skvrny v podpaží, je lepší používat antiperspirant než deodorant. Většina antiperspirantů však obsahuje i deodorant, takže nabízí obojí: Vůně, které maskují zápach, a účinné látky, které zajišťují suchost.

Je používání deodorantu a antiperspirantu bezpečné?

Existují různé informace o tom, zda je používání deodorantů a antiperspirantů bezpečné. U deodorantů může nastat podráždění pokožky způsobené složkami, jako jsou vonné látky nebo esenciální oleje. Pokud máte citlivou pokožku, je lepší používat deodorant bez parfemace. Pokud jste slyšeli, že antiperspiranty jsou spojovány se zdravotními problémy, nezoufejte. Ačkoli se v posledních letech diskutuje o tom, zda hliník v antiperspirantech může podporovat vznik rakoviny prsu, v současné době pro to neexistují žádné vědecké důkazy.

Jak je použít, aby co nejvíce fungovali?

Deodorant nebo antiperspirant? Obojí nejlépe funguje na suchou pokožku. Proto se po sprchování nebo mytí ujistěte, že v podpaží není zbytková vlhkost, a teprve poté naneste vybraný přípravek. To platí i v případě, že chcete deodorant či antiperspirant použít během dne nebo pokud po sportu, když jste se zapotili.