Věděli jste, že melanin dává barvu vašim očím?
Proč se lišíme barvou kůže, vlasů a oční duhovky? Co ovlivňuje vzhled opálení a nevzhledné zabarvení pokožky? Proč trpíte rakovinou kůže? Odpovědi na tyto otázky mají jednoho společného jmenovatele a tím je melanin. Přestože málokdo ví, co je melanin a jak se v lidském těle tvoří, můžeme již od útlého věku pozorovat rozdíly v našem vzhledu, které ovlivňuje, píše Wprost Zdrowie.
Co je melanin?
Melanin je souhrnný název pro skupinu vícemolekulárních pigmentů, které jsou zodpovědné za pigmentaci kůže, vlasů a očních duhovek. Výzkum ukázal, že melanin je nejstarší evolučně vzniklý pigment vylučovaný lidským tělem. Díky tomu je možné přizpůsobit se měnícím se podmínkám prostředí, které přímo ovlivňují mimo jiné proces termoregulace.
Zajímavost: Melanin a melanocyty nezbytné pro jeho syntézu se vyskytují ve všech říších živých organismů. Byly objeveny například ve zkamenělinách prehistorických plazů, z nichž pocházejí savci. Existuje mnoho typů melaninu, ale u člověka se vyskytují pouze tři z velké skupiny těchto vícemolekulárních pigmentů. Díky nim se lišíme barvou kůže, vlasů a duhovky a přizpůsobujeme se prostředí, ve kterém žijeme.
Poruchy sekrece melaninu (nedostatek a nadbytek melaninu) a patologické dělení buněk v melanocytech, které tento pigment syntetizují, jsou příčinou různých onemocnění. Mutace buněk produkujících melanin vedou ke vzniku jedné z nejnebezpečnějších rakovin kůže, sliznic a nehtů, tj. maligního melanomu. Nedostatečná přirozená ochrana kůže před UV zářením, která vede k oxidačnímu stresu a urychluje proces stárnutí, přispívá ke vzniku melanomu. Časté vystavování škodlivému ultrafialovému záření zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže a přispívá k výraznému zhoršení vzhledu kůže.
Množství melaninu produkovaného v kůži souvisí s naší etnickou příslušností, což se projevuje na barvě naší kůže, vlasů a oční duhovky. Pigmentace je zapsána v genech, které jsme zdědili po rodičích a dalších příbuzných.
Funkce melaninu
Melanin jako přírodní pigment má schopnost absorbovat a rozptylovat ultrafialové záření. Hlavní funkce melaninu se tedy omezuje na to, že pigment chrání kůži, oči a vlasy před škodlivým UV zářením. V důsledku nedostatku melaninu snadno dochází ke spálení a souvisejícímu poškození kůže, což zvyšuje riziko vzniku maligního melanomu.
Jaké další funkce má melanin? Podílí se na procesu přeměny ultrafialového záření poškozujícího DNA na tepelnou energii. Proto dochází ke spálení světlé pokožky v důsledku dlouhodobého pobytu na slunci nebo UV záření.
Kdy se v těle vytváří melanin?
Tvorba melaninu v lidském těle začíná již v embryonálním věku, což se projevuje tím, že se člověk narodí s určitou barvou kůže, což se však netýká barvy oční duhovky nebo vlasů. Novorozenci mají vždy modré oči a jejich normální barva vzniká působením slunečního světla. Totéž platí pro barvu vlasů, ale v tomto případě je změna méně nápadná, protože barva vlasů obvykle mírně ztmavne nebo zůstane nezměněna, pokud se dítě narodí s tmavou pletí a tmavými vlasy.
Chrání melanin před melanomem?
Přestože jednou z funkcí, kterou melanin plní, je ochrana lidské pokožky a očí před nepříznivými účinky záření (UV záření), přirozené mechanismy a ochranné funkce, které si naše tělo vyvinulo evolucí, nestačí k tomu, aby se zabránilo vzniku kožního melanomu.
Souvisí to se stále se zvětšující ozónovou dírou, kvůli níž na Zemi dopadá mnohem více škodlivého ultrafialového záření. Spálení na slunci, i to malé, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Zvláště nebezpečné jsou spáleniny v dětství.
Jake je riziko nedostatku melaninu?
Všichni nemáme tmavou pleť v genech, ale je možné, že je narušena tvorba melaninu. V důsledku nedostatku melaninu vznikají různá onemocnění například vitiligo. Příznakem vitiliga je výskyt světlejších skvrn na kůži bez přirozeného pigmentu. Poruchy tvorby melaninu a jeho transportu do horních vrstev kůže mohou rovněž způsobit vznik hyperpigmentace. Do této skupiny patří například lentigines. Lidé, kteří se potýkají jak s nedostatečným množstvím melaninu, tak s jeho nadměrnou sekrecí, musí svou pokožku před UV zářením chránit zejména používáním specializovaných ochranných krémů s velmi vysokým filtrem – minimálně SPF 100.
Úplný nedostatek melaninu v těle vede k albinismu. Toto onemocnění postihuje nejen lidi, ale i jiné živočišné druhy a vede k vážným kožním a očním poruchám. Albíni jsou kvůli nedostatku ochranného melaninu v těle obzvláště náchylní ke spáleninám, kožním a očním chorobám.
Souhrn
Melanin je zodpovědný za barvu naší kůže, vlasů a oční duhovky. Vzniká během procesu melanogeneze. Název „melanin“ pochází z řeckého slova „melas“, což znamená „tmavý“ nebo „hnědý“. Geny, které určují barvu naší kůže, očí a vlasů, jsou zodpovědné za to, kolik melaninu bude naše tělo produkovat. Tyto geny můžeme zdědit po rodičích i po vzdálených příbuzných, takže někdy dochází k „překvapením“ a vzhledově se od svých příbuzných mírně lišíme. Množství melaninu v kůži se zvyšuje, když jsme vystaveni slunečnímu záření, protože tento pigment chrání naši kůži před ultrafialovým zářením. Opalováním můžeme dočasně změnit barvu kůže, což však s sebou nese určité riziko – opalování na slunci a v soláriu je jednou z hlavních příčin vzniku rakoviny kůže.
Zdroj: Wprost Zdrowie