Znáte typy bolestí hlavy? Umístění vám řekne více, než byste čekali

Přidat na Seznam.cz

Pokud jde o bolesti, které nechcete ve svém těle zažívat, bolest hlavy je na prvním místě. Ale i když jsou všechny bolesti hlavy na nic, nejsou si rovny. Ve skutečnosti existuje několik typů bolestí hlavy a mohou se projevovat v různých oblastech hlavy, píše web Women´s Health.

Běžnější typy bolestí hlavy se mohou projevovat na několika různých místech: v oblasti dutin (tj. uprostřed hlavy a pod očima), za okem nebo na jedné straně hlavy. Důvod? Bolesti hlavy jsou často vyvolány spouštěčem, který obvykle určuje místo bolesti hlavy. Například sinusové a tenzní bolesti hlavy bývají v přední části obličeje. Bolesti hlavy spojené s křečemi krku mají tendenci řídit příznaky zadní části hlavy.

Dobře, takže jaké jsou různé typy bolestí hlavy a jak můžete zjistit, co vás trápí?

Bolesti hlavy mají nejrůznější tvary a velikosti. Obecně lze bolesti hlavy rozdělit do následujících skupin.


Tenzní bolest hlavy

Tenzní bolest hlavy je podle Národní lékařské knihovny (NLM) nejčastějším typem bolesti hlavy. Obvykle ji vyvolává stres nebo je důsledkem svalového napětí v oblasti hlavy, pokožky hlavy nebo krku. U tohoto typu bolesti hlavy máte obvykle pocit, jako by vám hlavu mačkal pásek. Tenzní bolesti hlavy způsobuje obvykle bolest napříč čelem nebo na obou stranách a v zadní části hlavy. Mají tendenci přicházet pomalu a obvykle jsou mírné až středně silné.


Clusterová bolest hlavy

Je to bolest v okolí jednoho z očí nebo na straně hlavy. Ve srovnání s jinými typy bolestí hlavy je považována za vzácnou a častěji se vyskytuje u mužů než u žen. Obvykle se vyskytuje ve fázích nazývaných cluster period a každý záchvat trvá zpravidla jednu až tři hodiny, přičemž bolest se stupňuje a vrcholí za 10 až 15 minut.

Kromě náhlého nástupu bolesti se může objevit také neklid nebo rozrušení, zarudlé nebo slzící oči, ucpaný nos, pocení na čele a pokles víček nebo jejich otok.

Přesná příčina clusterových bolestí hlavy není známa, ale mohou hrát roli některé léky, například nitroglycerin (lék používaný k léčbě srdečních onemocnění). Může se jednat o jednu z nejhorších bolestí hlavy. Můžete mít pocit, jako by vám někdo vrazil nůž do oka.

Sinusová bolest hlavy

Projevuje se bolestí čela, nosu nebo za lícními kostmi. Bolest se obvykle zhorší, když náhle pohnete hlavou, a můžete pociťovat stálou tupou bolest. Tento typ bolesti hlavy je příznakem infekce dutin, která způsobuje tlak a bolest v obličeji. Budete mít také horečku, ucpaný nos, hustý a barevný hlen z nosu, pocit plnosti v uších a oteklý obličej. Na vině může být cokoli od běžného nachlazení, sezónních alergií, nosních polypů až po vychýlenou nosní přepážku.

Většinou to, co lidé nazývají bolestí hlavy z dutin, je ve skutečnosti migréna s nosními příznaky. Všimněte si, že pokud máte migrénu, váš výtok bude čirý.


Migrenózní bolest hlavy

Migréna je silná bolest hlavy, která obvykle způsobuje bušení nebo pulzující bolest na jedné straně hlavy. Kromě bolesti může způsobovat také nevolnost a citlivost na světlo, hluk nebo čich. Migrénou trpí třikrát častěji ženy než muži.

Příčina migrény není zcela objasněna, ale migrény se obvykle vyskytují v rodinách. Náchylnější můžete být také v případě, že jste vystaveni velkému stresu nebo jste kuřáci. Migrénu může vyvolat řada faktorů, včetně stresu, hormonálních změn, světla, některých potravin a nápojů, vynechání jídla, kofeinu a nedostatku spánku.

Kdy byste si měli dělat starosti s bolestí hlavy?


Doktoři doporučují dávat pozor na „červené vlajky“, které naznačují, že byste měli brzy vyhledat léčbu, jako:

  • Systémové příznaky, jako je horečka nebo noční pocení.
  • Slabost, která je nová.
  • Nově se objevující necitlivost.
  • Bolest hlavy jako hrom, která přichází z ničeho nic a vypadá jako nejhorší bolest hlavy ve vašem životě.

Lékaře byste také měli navštívit, pokud máte pravidelné bolesti hlavy, kvůli kterým se musíte léčit volně prodejnými léky více než čtyři dny v měsíci. Pokud vaše bolest hlavy ovlivňuje vaši práci nebo má významný dopad na váš život, opravdu si dlužíte promluvit se svým lékařem.

Zdroj: womenshealthmag.com