6 rad, jak lépe zvládnout odmítnutí a nezájem
Odmítnutí může být natolik bolestivé, že už nikdy nebudeme chtít riskovat, zvláště když jsme dali v sázku své emoce. Pokud však bereme odmítnutí jako konečnou tečku za vším, přicházíme o mnoho úžasných a překvapivých příležitostí, které nám život nabízí. Naštěstí existuje několik hmatatelných kroků, které vám pomohou změnit vaše rozpoložení tak, aby vás toto popálení netrvalo dlouho. Zde se dozvíte, proč odmítnutí tolik bolí, a několik odborníky schválených tipů, jak se posunout dál a najít emocionální sílu.
Vězte, že odmítnutí bolí z nějakého důvodu
Termín „bolest z odmítnutí“ není jen výstižným slovním obratem pro zraněné city. Váš mozek skutečně registruje bolest z odmítnutí jako fyzické zranění, takže si o sobě nemyslete, že jste přecitlivělé. Když pomineme evoluci, naše reakce na sociální odmítnutí je také ovlivněna stylem připoutání neboli naším jedinečným způsobem, jak se vztahovat k druhým lidem ve vztahu. Učení se připoutat a sebevědomě se odpoutat je něco, co se vyvíjí v dětství. U zdravých stylů připoutání se děti učí tolerovat nepříjemnosti spojené s odloučením od rodiče a nakonec i od jiných objektů lásky. Odmítnutí je tedy obzvláště nepříjemnou formou odpoutání.
Zpracujte své pocity
Teď, když víte, že bolest není jen ve vaší hlavě, je čas identifikovat a zpracovat všechny pocity, které ji provázejí. Dejte si svolení k tomu, abyste cítila celou škálu svých emocí. Je důležité, abyste se na všechny pocity ztráty dívala z nadhledu. Zde je několik kontrolních otázek a nástrojů pro zvládání:
Ptejte se sama sebe: „Beru si to osobně?“.
Zeptejte se sama sebe: „Jaké staré zprávy mohou mít vliv na tyto pocity odmítnutí?“.
Pozorně si všímejte svých pocitů a reakcí (pozorně znamená bez posuzování!).
Dejte svým pocitům hlas – vyslovte své pocity nahlas nebo si je zapište.
Pochopte, odkud přišlo odmítnutí
Zhluboka se nadechněte, protože je čas na děsivou práci – prozkoumat vlastní roli v odmítnutí (opět bez odsuzování!). Jedním z hlavních úskalí ve vztazích je, že někdy nesdělujeme jasně, co chceme. Zeptejte se sama sebe: Žádala jsem někoho, aby mi četl myšlenky, a teď cítím se zklamaná? V naší potřebě chránit se před odmítnutím můžeme nechat prázdná místa, která může vyplnit někdo jiný.
Vyhněte se neproduktivnímu přemítání
Zároveň buďte ve svých úvahách laskavá sama k sobě! Máme tendenci být samy sobě těmi nejhoršími kritiky. Hodinové přemítání o tom, co všechno jste udělala špatně, však může situaci příliš zobecnit nebo vás odradit od budoucího rizika – to, že jste nezískala tuto práci, neznamená, že ji nikdy nezískáte. Mezi největší problémy, kterým čelíme při zpracování odmítnutí, patří tendence obviňovat se a vynakládat příliš mnoho energie na katastrofizaci situace. Místo toho se snažte zaujmout objektivnější postoj při hodnocení a přejděte k tomu, co bude dál.
Zhodnoťte, co se můžete naučit
Dovolte si situaci uchopit jako zkušenost, ze které můžete vyrůst. Například chcete posunout milostný vztah na vážnější úroveň, ale váš partner nechce. Jistě, může to souviset s vaší rolí ve vztahu, ale i druhá osoba může mít problém se závazky. Co se můžete dozvědět o tom, co ve vztahu nefungovalo? Existují způsoby, jak byste měla osobnostně růst? Zodpovězte si tyto otázky. Nejenže vám to poskytne perspektivu, ale také vám to pomůže vyhnout se nástrahám v budoucnu.
Přesměrujte své myšlenky na další postup
Čelila jste odmítnutí a přežila jste ho, teď se nenechte odradit od života! Jak uplatníte to, co jste se naučila, v budoucnosti? Jakou životní radu vám tato situace dala? Nejlepší na odmítnutí je dívat se dopředu a naučit se nebýt na sebe v budoucnu tak přísná. Jít dál může znamenat najít odvahu zkusit to znovu, ať už se jedná o další povýšení nebo pozvání někoho na kávu.