Chcete vonět jako Kleopatra? Vědci objevili parfém egyptské vládkyně
Ačkoliv je známo velice málo podrobností ze života egyptské královny Kleopatry, vědci po letech odhalili jedno z jejích tajemství. Kterou vůni měla nejraději velká faraonka?
Ve starověkém Egyptě nebyl život zrovna voňavý. Egypťané vybudovali svá města na místech bývalých bažin v deltě Nilu, některá tak trápily výpary z vody a jeho okolí, horké podnebí tomu všemu nepomáhalo. Vyřešit tento problém bylo první povinností Ramsese VI, alespoň tak zní pokyny napsaném na hymnu k jeho korunovaci. Řešením zůstávaly vonné oleje a parfémy, které skryly nepříjemné zápachy.
Pro úplné pochopení staroegyptské kultury je podle egyptoložky Dory Goldsteinové nutné komplexně prozkoumat, jak faraoni a jejich poddaní prostřednictvím čichu vnímali smysl svého života. Archeologové se tradičně zabývají hmotnými nálezy, jako jsou budovy, nástroje nebo šperky. Studiu vývoje smyslových vjemů se věnuje po málu studii.
Změny jsou však ve vzduchu. Někteří archeologové čichají pachové molekuly z artefaktů nalezených na vykopávkách a uložených v muzeích. Jiní zkoumají starověké texty a hledají v nich odkazy na recepty na parfémy, a dokonce připravili vůni, která se velmi podobá té, kterou měla pravděpodobně v oblibě Kleopatra. Při studiu a oživování vůní minulosti se tito výzkumníci snaží pochopit, jak starověcí lidé vnímali a interpretovali svůj svět prostřednictvím čichu.
Roky padly na odhalení tajemství Kleopatřina parfému od chvíle, kdy archeologové odhalili 2300 let staré pozůstatky výrobny parfémů v městě Mendes. Na místě, které vědci začali vykopávat v roce 2009, se nacházejí pece a hliněné nádoby na parfémy.
Na základě těchto nálezů se pokusili společně berlínská egyptoložka Dora Goldsteinová a expert na řeckou a římskou filozofii Sean Coughlin znovu namíchat vůni jménem Mendesiánský parfém, který pravděpodobně královna používala. Odborníci experimentovali s přísadami, jako je pouštní datlový olej, myrha, skořice a borová pryskyřice, aby vytvořili vůni, kterou faraonka pravděpodobně používala. Podle archeologů se jedná o silnou, ale příjemnou směs kořeněné a sladké vůně.
Mendesův parfém lze sestavit z borové pryskyřice, skořice čínské, pravé skořice, myrhy a datlového oleje (na obrázku zleva doprava).
Zdroj: marthablog, ScienceNews