Chybí jí něco mezi nohama, přesto hraje hokej

Přidat na Seznam.cz

Nejenom Ester Ledecká, Martina Sáblíková či Markéta Davidová, ale i jiné naše sportovkyně jsou v centru dění na letošní olympiádě v Pekingu. Jde o hokejistky, které se poprvé v historii dostaly na olympijské hry. Pro české fanoušky je to velké povzbuzení v současných letech, kdy se našim hokejistům vůbec nedaří a mohou se tak alespoň radovat z úspěchu českých hráček.

Samozřejmě věhlas ženského hokeje nemůže nikdy dosáhnout toho mužského, přesto účast na olympiádě může přilákat malé holčičky k hokeji. Kdyby se našim hokejistkám povedlo získat medaili, třeba by to přesvědčilo další škarohlídy, kteří si myslí, že ženská nepatří na led (jen při krasobruslení), ale spíše k plotně…
Některé naše reprezentantky, i když už něco dokázaly a hrají v zahraničí, se sem tam s tímto názorem setkávají. Asi nejdrsněji, ale zároveň upřímně, to vyjádřila naše reprezentační gólmanka číslo jedna Klára Peslarová, když si zachytala několik zápasů v mužském přeboru. „Cítila jsem, že se na mě spousta klubů, trenérů a lidí dívá skrz prsty jenom proto, že mi něco chybí mezi nohama. To byl možná hlavní důvod, proč jsem chtěla odejít,“ uvedla pro iSport.cz.

Zatímco jejich mužští kolegové berou vysoké platy, i když hrají jen v české extralize, hokejistky zpravidla vedle hokeje chodí klasicky do práce. A zatím to nevypadá, že by mělo dojít k nějakému zlepšení. „Posouvá se to, ale ty kroky jsou malé. Pořád z toho cítím feminismus, furt se na to lidi dívají jako na něco podřadného, že je to jenom ženský hokej. Zvlášť v Česku to takhle bohužel hodně lidí vnímá. Jinde ve světě je ten posun větší, u nás to nejde,“ dodává Peslarová, která hraje za švédské MoDo.

V severské zemi hrají i další její spoluhráčky, mezi nimi i Samantha Kolowratová. A není to žádná shoda jmen, její dědeček byl doopravdy hrabě. Její rodiče se sice narodili v Amerika, Samantha však vyrůstala už v Praze. „Víme o naší historii, ale táta se nikdy necítil jako Čech. Pak se ale moji rodiče přestěhovali do Prahy a konečně se asi ve 32 letech naučil mluvit česky. Jméno mám tedy po dědečkovi, ale rozhodně nemám takový život, jaký by si asi veřejnost u hraběnky představila. Mám slavné jméno, znám historii a mám z toho velký respekt, ale mám úplně normální život,“ uvedla Samantha Kolowratová (v USA používá zkrácenou formu Kolowrat) pro Aktuálně.cz.

Další zajímavou hráčkou je Alena Mills, která jako první hráčka odletěla do USA hrát hokej.

Je možné, že po této olympiádě budou v povědomí i další hráčky a to nejenom díky slavnému původu či že byli průkopnicemi. Ale proto, že odehrály v Pekingu skvělý turnaj a lidé budou mít nadále chuť sledovat jejich výkony.

Zdroj: iSport.cz