Co se vám stane, když omylem sníte kousek plesnivého chleba?

Přidat na Seznam.cz

Výběr zdravějšího chleba je vždycky skvělý nápad: Jsou plné prospěšnějších ingrediencí, které zvyšují denní příjem bílkovin a pomáhají omezit množství cukru. Jediný problém? Protože obsahují méně konzervačních látek, nevydrží tak dlouho, píše portál Well and Good.

Nebojte se. Spolknutí rozmazané plesnivé potraviny vašemu tělu pravděpodobně až tolik neublíží. Nejhorší na konzumaci plísně je pravděpodobně zjištění, že jste ji snědli. I když se vám z toho může udělat špatně, totální znechucení je obvykle tím nejhorším důsledkem. Se vší pravděpodobností se vám nic zlého nestane, zejména pokud máte zdravý imunitní systém.

Ale protože plíseň je druh houby, někteří lidé na ni mohou být alergičtí. Tyto alergie často nebývají vážné, ale byly zaznamenány i případy, kdy konzumace potravin napadených plísní byla smrtelná. Kromě alergie jsou dalším problémem při konzumaci plísní mykotoxiny, které plísně obsahují. Jsou to chemické látky, které různé plísně vytvářejí za určitých podmínek a které jsou pro člověka a další tvory toxické. Většinou platí, že pokud jich jednou nebo dvakrát trochu zkonzumujete, pravděpodobně budete v pořádku. Ale ve větších dávkách nebo po delší dobu se mohou stát velkým problémem.

Jak zacházet s plesnivými potravinami?

Jak nejlépe zacházet s plesnivými potravinami? Záleží na typu potraviny. Vzhledem k tomu, že plíseň se díky svému způsobu růstu snáze šíří v měkčích potravinách, a to ať už se jedná o chléb, sýr, maso nebo dipy, měla by být co nejdříve vyhozena. U tvrdších potravin, jako je mrkev, jahody nebo tvrdé sýry, se nešíří tak snadno, takže plíseň je pravděpodobně jen v místech, která vidíte. Z tohoto důvodu byste mohli vyříznout tato místa a zbytek si vychutnat, pokud chcete. Samozřejmě je však lepší zbytečně nic neriskovat.

Zdroj: wellandgood.com