Jak se LGBTQ+ lidé poznávali v minulosti?

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste byli v minulých stoletích jiné orientace než heterosexuál, museli jste si dávat velký pozor. Když jste dali najevo svou orientaci, bylo to pod rouškou strachu, že skončíte ve vězení. Skupina si tak vybudovala tajná poznávací znamení, aniž by se musela bát zatčení.

Zelený hvozdík

Na mnoha viktoriánských portrétech a fotografiích můžeme vidět stejnou květinu na pánské klopě, zelený hvozdík. Má to na svědomí slavný vymetač večírků Oscar Wilde, který toto znamení vymyslel a rozšířil ve své skupině přátel. Květina se kupovala ve speciálním obchodě, kde ji barvili na zelenou barvu. Květina se objevuje i na několika autorových portrétech.

Šátkový kód

Tento systém původně vznikl kvůli tanci v San Franciscu. V období po zlaté horečce západ USA trpěl nedostatkem žen, takže při tancích museli muži tančit spolu a rozdělovali se právě barevnými šatky, modrý symbolizoval muže a červený ženu. Kdy se přesně rozšířil kód do gay komunity, zůstává nejasné. Jasný návod poskytl Bob Damron ve své Adress book v roce 1964, kterou posléze sám rozšířil po gay klubech. Gayové šatky nosí v zadních kapsách u kalhot a každá kapsa představuje pasivní nebo aktivní roli při sexu (levá aktivní a pravá pasivní). Kód se používá dodnes a pokrývá všechny možné úchylky, co by vás napadly. Více zde.

Paví pero

Symbol se objevuje ve stejnou dobu jako zelený hvozdík. Paví pero bylo zvoleno kvůli zdobnosti samčích pávů oproti samičkám. Paví pera vidíme hodně na obrazech z přelomu 19. a 20. století, páv byl oblíbený motiv také v secesi. Až příště uvidíte v galerii obraz z 20. století a bude na něm paví pero, budete vědět, odkud vítr vane.

Námořní hvězda

V 50. letech si lesbická komunita nechávala vytetovat námořní hvězdu na předloktí, kde se dala snadno schovat hodinkami, říká Wikipedie. Jedná se o pěticípou hvězdu, vykreslenou stejně jako střelka na kompasu. Původně si ji nechávali vytetovat námořníci jako symbol Severky. Tetování představuje výjimečnost, ochranu a kontrolu.

Fialový nosorožec

Symbol fialového nosorožce se srdcem se objevuje v Bostonu jako součást reklamní kampaně gay komunity v roce 1974. Fialová barva byla vybrána kvůli kombinaci barev růžové a modré, představující feminitu a maskulinitu. Na průvodu hrdosti se objevila obrovská nosorožčí socha na alegorickém voze obklopená lidmi s tričky, cedulemi a odznaky se stejným motivem, píše WBUR.

Řecké písmeno lambda

V 70. letech se také používalo řecké písmeno lambda, ve fyzice zastupující kinetickou energii. Písmeno pro LGBT komunitu symbolizuje rovnováhu a spojení. Symbol se objevoval na přívěscích a graffiti, píše kniha Encyclopedia of Homosexuality.

Růžový trojúhlelník

Poslední symbol nás zavede na jedno z nejtragičtějších míst historie, do koncentračních táborů. Barevné trojúhelníky rozdělovaly vězně do skupin a gayové dostali barvu růžovou. V 80. letech použili tento symbol v kampani Mlčení = smrt týkající se epidemie AIDS, o které se média a s ní i společnost rozhodla mlčet.

Polari

Polari je speciální slangový jazyk používaný mezi gay muži v období mezi 1930-1960 v Británii. Jedná se o kombinaci románských jazyků, jidiš, námořního slangu a zlodějské hantýrky. Oblibu si získala u světských, námořníků, wrestlerů, kriminálníky, ale i u lgbt komunity. Používání vlastního jazyka představovalo nejbezpečnější způsob komunikace. Některá slova se dostala do běžného jazyka a používají se v angličtině dodnes, např. camp, drag, butch/femme. Pokud by vám zajímalo, jak tento jazyk zní při rozhovoru, můžete se podívat na tento krátký film zde.

Dějiny této komunity zůstávají často zapomenuté a opomíjené a tohle bylo pouhé nahlédnutí klíčovou dírkou. Pokud by vás zajímalo více, podívejte se na některý ze zdrojů níže.

Zdroj: YouTube, SaintFoundation, Tattooseo, CMU, Wikipedie, YorkSJ, LGBTQHistory