Jak ušetřit z výplaty, aby to nebolelo

Přidat na Seznam.cz

Žijete od výplaty k výplatě, máte napnutý rodinný rozpočet a každý měsíc toužebně vyhlížíte na účtu příchozí platbu od zaměstnavatele? Všichni víme, že doba je zlá a vše se jen zdražuje. Jak tedy ušetřit například na nečekané výdaje nebo ještě lépe udělat si finanční rezervu na horší časy?

Dle finančních expertů je v dnešní době ideální mít naspořenou částku ve výši tří měsíčních platů.

Možná si na začátku řeknete, že to v současnosti absolutně nelze, protože kde vlastně rezervy najít? Neutrácet tolik, napadne asi leckoho z vás. Jenže jíst se musí, bydlení také něco stojí a děti a koníčky a zábava a… A zase jsme na konci měsíce na nule. Ukážeme vám, že i na běžných věcech se dá ušetřit, když na to půjdete chytře.

Finanční expertka Lenka Bozková například tvrdí, že stav vašich financí nijak nezávisí na tom, kolik vyděláváte. Podstatné je, jaký máte systém práce s penězi, co vám přijdou na účet

Je dobré si uvědomit a vytvořit jistý finanční řád poté co vám přistane na účtu výplata, tajemstvím úspěchu je PRVNÍ SPOŘENÍ, PAK AŽ SPOTŘEBA. Mnoho lidí dělá tu chybu, že na spoření nebo investice posílá až to, co jim v závěru měsíce zbyde.

Finta je v tom, že uděláte postup obráceně: To znamená, že nejprve zaplatíte spoření, dále pak povinné výdaje typu splátky úvěrů, nájem, energie. Teprve poté následuje vše ostatní.

A jak ušetřit i na běžných věcech, když na to půjdete chytře, uvádí web aktuálně.cz

První tip – spočítejte si všechno, za co utratíte

Jestliže se svým příjmem nevycházíte, zkuste si udělat přehled příjmů a výdajů. A opravdu všech. Možná se budete divit, jak i drobné výdaje dokáží nasčítat za měsíc pořádnou sumu a kde všude vám peníze utíkají, třeba úplně zbytečně. Můžete si počítání usnadnit i různými aplikacemi, kde se vám budou sčítat útraty v kavárně, za nové boty nebo i obyčejný rohlík k svačině. A když budete mít přehled o tom, jak s penězi vycházíte, udělali jste první krok k úspěšnému vytvoření rezervy pro strýčka příhodu.

Druhý tip – plňte si své sny

Šetřit jen tak zbůhdarma asi nikoho bavit nebude. To si raději zajde do cukrárny nebo na fotbal. Proto než začnete, stanovte si nějaký konkrétní cíl. Sami si určete, na co byste chtěli peníze našetřit. Každý to má jinak, někoho motivuje zaplacení řidičáku, jiný bude chtít dopřát svým dětem soukromou školu, další zatouží po jazykovém kurzu, studiu MBA, exotické dovolené… Případným cílem může být i rezerva třeba na půl roku života bez práce. Když budete vědět, proč spořit, budou se vám peníze odkládat snáze.

Třetí tip – za každou útratu dejte část ceny stranou

Ušijte si na sebe bič. Za každou koupenou věc, která vám nic nevydělá, uložte poměrnou část na horší časy. Například když si pořídíte nový mobil, nebo kávovar, tedy věc, kterou tak nutně nepotřebujete, odložte si jednorázově desetinu z pořizovací ceny na spořicí účet, případně do investic, pokud se jedná o věc dražší. Třeba nová televize bude stát 15 tisíc korun, dejte si na spoření 15 stovek.

Další možností, jak šetřit nenásilně, je vysypat každý den drobné, které zbyly z nákupů, do prasátka. Uvidíte, že to za měsíc pár stokorun udělá.

Čtvrtý tip – zkontrolujte si všechny účty a smlouvy

Možná se budete divit, ale ušetřit se dá hodně i na finančních produktech, které už máte. Co třeba běžný účet u banky? Neplatíte zbytečně moc poplatků? Dnes už se dá pořídit účet téměř zadarmo a ušetřit byť i jen stokorunu měsíčně určitě stojí za změnu banky. A co další finanční produkty? Máte hypotéku, pojištění bytu, životní pojistku, penzijní spoření? Určitě také minimálně povinné ručení na auto a možná zde platíte zbytečně moc. Tady určitě stojí za to poradit se s finančním profíkem.

A několik zajímavých tipů uvádí i web forbes:

Omezte impulzivní nákupy
Vyhněte se návštěvám nákupních center a obchodů, o kterých víte, že vás budou lákat k nákupu, a odhlaste se z odběru reklamních e-mailů svých oblíbených značek. Pokud se začnete cítit příliš omezeni, můžete „nakupovat“ online bez utrácení tak, že si vytvoříte nástěnky s vizemi na Pinterestu a založíte si seznamy přání na webových stránkách svých oblíbených prodejců. Ne vše co se vám líbí nebo zdá výhodné totiž nemusíte mít hned.

Změňte své životní návyky
Může to být těžké, ale je to velmi účinné – a prospěšné. Odstranění nákladných návyků, jako je kouření, pití, impulzivní nakupování a hazardní hry, vám může ušetřit stovky nebo tisíce korun měsíčně.

Snižte některé zbytečné výdaje
Zvažte, zda ze svého rozpočtu nevyřadit předplatné, streamovací služby a členství v nějakém klubu. Pokud jde o zábavu, pořádejte domácí setkání, hledejte bezplatné akce ve svém okolí a navštěvujte bezplatná muzea a knihovny. Udržujte se v kondici prozkoumáváním přírody nebo domácím cvičením. Porovnejte také ceny telefonní tarifů a cenově dostupnější internetové služby.

No a nakonec je důležité vytrvalost a důslednost a přísnost. Vydržet šetřit a ukáladat si peníze na spořící účet by měla být v podstatě samozřejmost.

Zdroj: aktualne.cz, forbes.com, redakce