Je před Vánoci a zaměstnavatel vám nezaplatil. Co teď?

Přidat na Seznam.cz

Bylo by skvělé, kdyby to nebyl váš případ, ale bohužel se to děje stále častěji. Můžete být na volné noze, pracovat na smlouvu, autorský honorář anebo být dokonce zaměstnanec, stát se to může komukoli. Co dělat, když vám právě teď, před Vánoci, nedorazí výplata?

Je možné, že se spor trochu protáhne, ale nic není ztraceno, pokud vše bylo podle pravidel. To v první řadě znamená, že máte řádnou pracovní smlouvu.

Jaké možnosti tedy zaměstnanec má, aby se domohl mzdy? Na to jsme se exkluzivně zeptali advokáta, JUDr. Roberta Falbra.

„Z vlastní zkušenosti vím, že často pomůže již předžalobní výzva, ideálně s hlavičkovým papírem advokáta. Dále může následovat žaloba o zaplacení dlužné mzdy nebo platu k soudu. Zaměstnanec se může také obrátit s podnětem na inspektorát práce, neboť neplacení mzdy v řádném termínu je přestupkem. Autorita inspektorátu práce může nedisciplinovaného zaměstnavatele přesvědčit, aby mzdu uhradil. Důležité také je, že pokud zaměstnavatel neplatí vedle mzdy nebo platu rovněž povinné platby (srážková daň, pojistné) státu, může se při splnění stanovených okolností jednat o trestný čin, což případně prověří orgány činné v trestním řízení,“ informuje pro Čas pro ženy doktor Falbr.

Dejte si ale pozor. Zatímco totiž do roku 2012 platilo, že v případě okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnancem vzniká nárok na odstupné, v nové legislativě je to jinak. Nyní náleží zaměstnanci jen náhrada mzdy nebo platu za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby, tedy nejméně dva měsíce. Odstupné náleží zaměstnanci jen u výpovědi ze strany zaměstnavatele (nebo dohody o ukončení PP), a to jen v určitých případech.

Situace je ale často zdlouhavá, proto je potřeba obrnit se notnou dávkou trpělivosti. Podniknout první kroky byste ale měli neprodleně, a to i když máte pocit, že zaměstnavatel nakonec své povinnosti dostojí. Možností je dokonce i více, a to i v případě, když má firma, u níž pracujete, problémy. Jak říká doktor Falbr, v případě úpadku zaměstnavatele existuje speciální podpora od úřadu práce pro zaměstnance.

Další možností je, že v případě neplacení mzdy může zaměstnanec okamžitě ukončit pracovní poměr. Samozřejmě, peníze vám to ihned nezajistí, ale nemusíte jen čekat a k ukončení pracovního procesu dojde okamžitě. Také si ověřte, zda nemáte nárok na odstupné. Pokud totiž nejste ve zkušební době, je ve hře i tato varianta.

Ano, je to jistě poněkud snové, ale pokud se v podobné situaci ocitnete, poučte se. Než jakoukoli smlouvu uzavřete, informujte se a sežeňte si o případném zaměstnavateli objektivní reference.

Zdroj: redakce – vlastní dotazování