Je téměř v každém mrazáku. Používejte ji každých pár měsíců, zaplatíte méně za elektřinu

Přidat na Seznam.cz

Přemýšleli jste někdy, jak správně odmrazit mrazničku? Může se to zdát složité, ale ve skutečnosti je to jednoduchý proces, pokud si uvědomíte některé časté chyby. Kromě toho se vyplatí vědět, že mnoho modelů mrazniček má „skryté“ příslušenství, které může být velmi užitečné.

Mrazničky se v mnoha ohledech liší, takže každý spotřebič vyžaduje individuální přístup. Prvním krokem, který byste měli udělat, je zkontrolovat, zda má vaše mraznička funkci „No Frost“. Mnoho výrobců vybavuje své spotřebiče touto funkcí, což znamená, že se nemusíte obávat tvorby ledu. Pokud však máte starší model mrazničky, budete muset pamatovat na pravidelné odmrazování.

Zajímá vás, proč je odmrazování mrazničky tak důležité?
Pokud si všimnete, že se zásuvky v mrazničce špatně zavírají a na stěnách je vidět silná námraza, je to signál, že je čas spotřebič odmrazit. K tomuto kroku se často rozhodujeme, když nás něco začne trápit. V ideálním případě by však celý proces měl proběhnout alespoň jednou za tři měsíce.

Spotřebiče bez ledu spotřebovávají méně energie a méně často se porouchávají. Menší spotřeba energie znamená nižší účty a mraznička je jedním z těch spotřebičů, které spotřebují hodně elektřiny. Navíc se v čistém spotřebiči potraviny méně kazí a jsou chutnější. Pokud jste mrazničku již dlouho neodmrazovali, je možná vhodná doba se nad tím zamyslet.

Zimní počasí za oknem je ještě příznivější, věci z mrazáku můžete kvůli rozmrazování vyložit na balkon. Tím zajistíme, že se nám nerozmrazí například zmrzlina nebo zmrzlá zelenina.

Jak tedy správně odmrazovat mrazničku?
Existuje jeden prvek, kterému byste měli věnovat zvláštní pozornost. Chcete-li zahájit proces odmrazování, nejprve vyprázdněte všechny police, otevřete dvířka a poté odpojte spotřebič od elektrické sítě (pokud máte ztížený přístup k elektrické síti, můžete vypnout i pojistky).

Po vypnutí napájení mnoho lidí ponechá mrazničku, aby se v ní mohla rozpustit veškerá voda. Je však vhodné se vrátit k tomu, že ve spodní části spotřebiče může být speciální ventil nebo trychtýř, kterým přebytečná voda odtéká. Je třeba jej otevřít nebo vysunout, když začne proces odmrazování. Jeho funkcí je vypouštění vody. Umístění této nálevky (a její vzhled) závisí na modelu mrazničky, takže ji můžete sami vyhledat nebo zkontrolovat v návodu k použití. Po vyjmutí polic byste jej měli bez větších problémů spatřit. Nezapomeňte však, že je pravděpodobné, že vaše mraznička tímto příslušenstvím nedisponuje.