Píseň Janet Jackson dokáže zničit počítač! Jak je to možné?

Přidat na Seznam.cz

Společnost Microsoft odhalila, že píseň Janet Jackson dokázala shodit notebooky, i když se na nich nehrála. Vyšetřování záhadných selhání systému ukázalo, že přehrávání videoklipu nezpůsobilo jen pád notebooku, na kterém byl právě puštěn, ale také selhání notebooků v okolí.

Videoklip k hitu Rhythm Nation od Janet Jacksonové z roku 1989 byl z hlediska choreografie a režie senzací. Jeho mlhavý noirový styl mu vynesl řadu ocenění, včetně ceny Grammy za nejlepší dlouhý videoklip.

Podle webu Sky News tento dystopický popový videoklip však měl i další přednosti – podle společnosti Microsoft dokázal rozbít notebooky, a to nejen ty, na kterých se přehrával.

Hlavní softwarový inženýr společnosti Raymond Chen tento týden na svém blogu uvedl, že se s ním nedávno jeden kolega podělil o příběh z dob, kdy zajišťoval podporu produktů Windows XP.

„Jeden z velkých výrobců počítačů zjistil, že přehrávání videoklipu k písni Janet Jackson ‚Rhythm Nation‘ způsobuje u některých modelů notebooků pád,“ napsal Raymond Chen.

Nebyl to jen tento výrobce. Šetřením bylo zjištěno, že přehrávání hudebního klipu způsobuje pády i u některých notebooků jejich konkurentů.

Nejpodivnější zjištění však mělo teprve přijít.

Nemuselo jít ani o notebook, na kterém se hudební video přehrávalo. Pouhé přehrávání hudebního videa na jednom notebooku mohlo způsobit pád jiného, který se nacházel poblíž.

„Ukázalo se, že píseň obsahovala jednu z přirozených rezonančních frekvencí pro model pevných disků pro notebooky s 5400 otáčkami za minutu, které oni i další výrobci používali,“ vysvětlil Raymond Chen.

Problém byl podobný tomu, jako když operní pěvec dokáže zpěvem určitého tónu rozbít sklo.

Protože zvuky jsou jednoduše akustické vlny, existuje pro každý materiál vlnová délka nebo frekvence, která dokáže vytvořit největší vibrace, známá jako rezonanční frekvence média.

U postižených notebooků – které byly podle zprávy o zranitelnosti podané společností The Mitre Corporation dodány přibližně v roce 2005 – byla tato frekvence v hudebním videoklipu Janet Jacksonové.

Společnost Mitre popisuje tento problém jako bezpečnostní chybu, která by mohla útočníkovi umožnit, aby pomocí zvukového signálu z videoklipu Rhythm Nation donutil systém k pádu.

Dnešní notebooky naštěstí stejným problémem trpět nebudou – Microsoft uvádí, že výrobce přidal „vlastní filtr do audio potrubí, který během přehrávání zvuku detekoval a odstranil útočné frekvence“.

Tak co, přehrajete si ji?

Zdroj: Sky News