Syndrom polycystických ovarií je nejčastější hormonální poruchou u žen. Prvním příznakem jsou problémy s menstruací

Přidat na Seznam.cz

Poruchy ženských hormonů mohou mít mnoho podob. Syndrom polycystických ovarií, zkráceně PCOS, je nejčastější porucha u mladých žen a může způsobit mnoho potíží. Podívejte se, jak se tento syndrom projevuje a co všechno může způsobit.

Prvním příznakem jsou problémy s menstruací

Pokud máte PCOS, nemusíte mít menstruaci příliš často, nebo naopak můžete mít menstruaci, která trvá mnoho dní, uvádí web Mayo Clinic. Při PCOS se podél vnějšího okraje vaječníku vyvíjí mnoho malých váčků tekutiny. Říká se jim cysty. Malé cysty naplněné tekutinou obsahují nezralá vajíčka. Tyto se nazývají folikuly. Folikuly nedokážou pravidelně uvolňovat vajíčka.

Dalším přínakem může být nadměrné akné. Vysoké hladiny hormonu androgenu mohou vést i k nadměrnému ochlupení obličeje a těla.

Neléčení může vést i k srdečním chorobám

Kromě neplodnosti může tento stav mít za následek zvýšené riziko cukrovky 2. typu (dospělí) a obezity, uvádí web Mount Sinai. Včasná diagnostika a léčba spolu s hubnutím mohou snížit riziko dlouhodobých komplikací, včetně srdečních onemocnění.

PCOS je dědičné, navíc se nedá vyléčit

Pokud má vaše matka tento syndrom, je pravděpodobné, že ho získáte i vy. Pravděpodobnost, že ho budete mít, je také vyšší, pokud máte inzulínovou rezistenci nebo jste obézní, uvádí web Hopkins Medicine. Přesná příčina PCOS není jasná. Mnoho žen s PCOS má inzulínovou rezistenci. To znamená, že tělo nedokáže dobře využít inzulín. Hladiny inzulínu se hromadí v těle a mohou tak způsobit vyšší hladiny androgenů. Léčba se často provádí pomocí léků. Ty bohužel nemůžou vyléčit PCOS, ale pomáhají snížit příznaky a předcházet některým zdravotním problémům.

zdroj: Hopkins Medicine, Mount Sinai, Mayo Clinic