Tato princezna měla být tak krásná, že kvůli ní 13 mužů spáchalo sebevraždu. Dnes by pravděpodobně nikoho neohromila

Přidat na Seznam.cz

Když se řekne prinezna, okamžitě si představíme krásnou blondýnku v drahých šatech s korunkou ve vlasech. Taková princezna by možná opravdu získala srdce 13 mužů, ale jak sami uvidíte, „Princezna Qajar“ tak okouzlující nebyla. Přesto se věří, že byla symbolem krásy a že právě 13 mužům zlomila srdce.

Není princezna jako princezna

Žena nazývaná jako princezna Qajar je Zahra Khanom Tadj es-Saltaneh a narodila se v roce 1884. Její otec byl Naser al-Din Shah Qajar, král Persie. Dynastie Qajar vládla Íránu v letech 1789 až 1925. Princezna Qajar byla mimořádně dokonalá, uvádí web History Defined. Byla malířkou, spisovatelkou, hudebnicí, intelektuálkou a aktivistkou. Její paměti jsou dodnes významným historickým dokumentem. Pořádala týdenní literární salony a hovořila plynně arabsky, francouzsky a svou rodnou perštinou.

Ještě působivější je, že byla zakládající členkou Anjoman Horriyyat Nsevan, perské skupiny za práva žen. Tajně pořádala schůzky a byla první ženou, která si u soudu sundala hidžáb a nosila ženské šaty. Musíme tedy uznat, že to byla neuvěřitelná žena. Co je ale zarážející, je tvrzení, že zlomila srdce hned několika mužům.

Dokonalá kráska

Princezna Qajar, tato perská princezna se zjevným knírem, byla ve své době považována za ideální krásku, uvádí Medium. 13 mladých mužů se údajně zabilo, protože je odmítla. Její vzhled – konkrétně její knír – byl opravdu považován za krásný. Ovšem i přes ideál krásy té doby a fakt, že se jednalo o princeznu, je velmi těžké uvěřit, že zlomila srdce tolika mužů.

zdroj: All Thats Interesting, History Defined, Medium