Věděli jste, že mohou naše oči v průběhu života měnit barvu?

Přidat na Seznam.cz

Naše oči mohou měnit barvu překvapivým způsobem, ať už zdánlivě spontánně, nebo v důsledku nehody či nemoci.

První fotografie novorozeného dítěte, které se objevily na jednom z webů, ukazovaly okouzlující, překvapeně vyhlížející tvář s širokýma, břidlicově šedýma očima – tvarem podobný hnědým očím jeho otce, ale barvou bližší zeleným očím jeho matky. Když mu však byly druhé narozeniny, fotografie odhalily, že se z něj stalo šťastné batole s očima stejného tmavě hnědého odstínu jako měl jeho otec, přičemž po tmavě šedé barvě z prvních fotografií už nebylo ani stopy.

Barvu očí můžeme považovat za jeden z našich určujících fyzických znaků, který je pro nás stejně osobní jako tvar nosu nebo odstávající uši. Je to rys, který v nás často může zanechat trvalý dojem – barva očí může dokonce ovlivnit to, jak důvěryhodného člověka považujeme.

Barva očí však překvapivě nezůstává po celý život neměnná – ve skutečnosti ji může změnit celá řada vnějších vlivů, od zranění přes infekce až po poškození sluncem. A někdy se zdá, že ke změně dochází samovolně.

Důkazy naznačují, že to, zda se barva očí dítěte změní nebo ne, závisí hodně na samotné barvě. Jedna studie vedená oftalmoložkou sledovala 148 dětí narozených v dětské nemocnici a zaznamenávala barvu jejich duhovky při narození. Téměř dvě třetiny dětí se narodily s hnědýma očima a jedna pětina s modrýma.

O dva roky později ona a její kolegové zjistili, že ze 40 modrookých dětí ve studii mělo 11 ve dvou letech hnědé oči, tři oříškové a dvě zelené. Ze 77 hnědookých novorozenců měli téměř všichni (73) ve dvou letech stále hnědé oči. Zdá se tedy, že modré oči se během raných fází našeho života mění mnohem častěji než oči hnědé. Ale proč?

Jedním z vodítek je skutečnost, že když děti změnily barvu očí, byly spíše tmavší než světlejší. Ve studii změnila barvu očí během prvních dvou let života třetina dětí, přičemž nejčastější změnou bylo ztmavnutí očí. Pouze pět ze 148 dětí ve studii (3,4 %) mělo oči, které s věkem zesvětlaly. Tendence ke ztmavnutí může být způsobena tvorbou ochranného pigmentu v duhovkách – ale o tom až později.

Taková poměrně častá, zdravá změna barvy je většinou omezena na rané dětství. V jiné studii v USA, která sledovala více než 1300 dvojčat od kojeneckého věku do dospělosti, se barva očí obvykle přestala měnit do šesti let, i když v některých případech (10-20 % zkoumaných) se měnila i během dospívání a v dospělosti. U neidentických dvojčat se barva očí v pozdějším věku lišila častěji než u dvojčat identických.

To naznačuje, že sklon ke změně barvy očí je dán geneticky, poznamenává profesor oftalmologie.

Poté, co se profesor začal zajímat o fenomén změny barvy očí, zjistil, že tyto dvě studie jsou víceméně veškerým výzkumem, který byl o změně barvy očí v dětství proveden. Zjistil, že rodiče nezřídka očekávají, že jejich děti změní barvu očí. Prý slyšel jsem rodiče a jejich přátele říkat, že dítě se narodilo s modrýma očima, ale to se během několika příštích let změní. Říká, že o ničem takovém prostě nemůžu najít žádné údaje. Našel jsem ty dvě práce a jsou to poměrně malé studie, ale ukazují, že barva očí se mění.

Ačkoli jsou údaje omezené a byly provedeny pouze v jedné zemi, v USA, zdá se, že změny barvy očí jsou nejčastější u lidí se severoevropským, tichomořským ostrovním nebo míšeneckým původem.

Zdroje: studie, BBC