Výpočet tělesné hmotnosti BMI vám řekne zdravou váhu. Použijte kalkulačku

Přidat na Seznam.cz

Mnoho žen se neustále snaží držet diety, cvičit a hubnout, ale ne každá to skutečně potřebuje. To, zda máte váhu normální, máte nadváhu, nebo se už řadíte mezi obézní vám může prozradit několik těchto znaků. Podívejte se, jak to poznat.

Nadváha a obezita se dá poznat i bez váhy

Mezi běžné příznaky obezity u dospělých patří nadměrný tělesný tuk, zejména kolem pasu, dušnost a pocení, kožní problémy z vlhkosti hromadící se v záhybech, neschopnost vykonávat jednoduché fyzické úkoly, únava, bolest v zádech a kloubech a často také psychické problémy. Zejména pokud přiberete rychle, objeví se i strie. To vše může značit nadváhu a obezitu.

Podobné příznaky ale značí i zdravotní problémy, takže pokud chcete opravdu vědět, zda máte kila navíc, spoléhejte na měření. První věc, která vám řekne, zda potřebujete zhubnout, je samozřejmě váha. Ta sice měří pouze celkovou tělesnou hmotnost, tedy neřekne vám přesné množství tuku, ale může vám ukázat kolik kilo navíc máte. Pokud chcete vědět, kam se tuk ukládá, pomůže vám obyčejný metr, kterým se měří míry. U žen se nejvíce ukládá v oblasti boků, stehen a hýždí.

BMI vám řekne zdravou váhu

Pokud jste přišli na to, že máte nadváhu nebo obezitu, pak je dobré vědět i svou ideální hmotnost. Alespoň orientačně vám ji prozradí vaše BMI, tedy Index tělesné hmotnosti. Na základě výpočtů z kalkulačky pak zjistíte, zda máte kila navíc, kolik byste měli zhubnout i kolik byste měli vážit. BMI pod 18,5 je podváha, mezi 18,5 a 24,9 je zdravé, mezi 25 a 29,9 je nadváha a BMI 30 a více je obézní.

zdroj: Kalkulačka, British Heart Foundation, Very Well Health, NHS