Výživné alternativy masa, které vám pomohou ke zdravějšímu stravování

Přidat na Seznam.cz

Pohráváte si s myšlenkou jíst méně masa, ale nejste si jisti, zda je to z výživového hlediska správná volba a jak to nejlépe udělat? Pokud ano, nejste sami. Mnoho lidí se dnes snaží jíst méně živočišných produktů kvůli snaze o udržitelnou výživu a přechod na rostlinnou stravu je skutečně obdivuhodný cíl, píše web Shethepeople.

Bílkoviny

Je rozšířeným omylem, že všichni potřebujeme vysoce kvalitní bílkoviny obsažené v mase, Ve skutečnosti můžeme velmi dobře existovat s bílkovinami z jiných zdrojů. Aby ale tělo bylo pořádně vyživeno z bílkovin pouze z rostlinných potravin, jako jsou obiloviny, luštěniny, ořechy, semena, hlízy, ovoce a zelenina, je potřeba jíst vícekrát denně. Ve skutečnosti se však jídla málokdy skládají pouze z jednoho druhu potravin. Koncept doplňkových bílkovin znamená, že i strava, která zcela postrádá živočišné potraviny, bude dostatečně bohatá na bílkoviny, pokud bude obsahovat pestrou škálu rostlinných potravin. Každodenní míchání obilovin, luštěnin, ořechů a semen v rámci jídla tedy zajistí plný přísun bílkovin. Stručně řečeno, existuje jen málo důkazů o nedostatku bílkovin u vegetariánů nebo veganů.

Mikroživiny

Nedostatek mikroživin (vitamínů a minerálů) však může být problémem, proto je třeba dbát na to, abyste jich měli dostatek. Červené maso je bohatým zdrojem železa. Ve skutečnosti však konzumace červeného masa pouze jednou nebo dvakrát týdně na vašem celkovém stavu železa příliš nezmění. Přestože typ železa obsažený v rostlinných potravinách není pro tělo tak dostupný jako hemové železo poskytované masem, pravidelná konzumace různých rostlinných zdrojů (zelená zelenina, luštěniny a ořechy) zlepší příjem železa, zejména v kombinaci se zdrojem vitaminu C, který zlepšuje vstřebávání. Mezi hlavní zdroje vitaminu C patří salátová zelenina (čerstvá rajčata a papriky) a lehce tepelně upravená zelená zelenina a brambory.

Nezapomeňte, že..

Živočišné produkty poskytují vynikající množství vápníku, zinku, jódu a olejů omega-3, takže pokud vyřadíte mléčné výrobky, ryby a maso a začnete se stravovat pouze rostlinnou stravou, musíte dbát na dostatečný přísun těchto živin. Jód je obzvláště náročné zajistit pouze prostřednictvím rostlin. Jodizovaná sůl není v Česku běžně dostupná, takže by bylo vhodné hledat jiné zdroje. Omega-3 oleje lze získat z různých rostlinných olejů. A nejvyšší obsah zinku je v ořechových máslech a nerafinovaných moukách a luštěninách, jako jsou celozrnné obiloviny a zelená nebo hnědá čočka. Jediným přirozeným zdrojem B12 jsou živočišné produkty, ale existují i další zdroje, jako jsou výživové kvasnice a obohacené produkty, např. snídaňové cereálie. U osob, které se stravují pouze rostlinnou stravou, může být nutný doplněk stravy.

Zdroj: Shethepeople.tv