Způsobuje úplněk pomatení našich smyslů?

Přidat na Seznam.cz

Sněžný úplněk se konal v neděli 5. 2. 2023. Na někoho může mít vliv zejména v oblasti spánku a někdo jej vůbec nezaregistruje. Účinek Měsíce, který způsobuje stavy šílenství, byl zkoumán mnohokrát, ale bylo nalezeno jen málo důkazů, které by podporovaly tuto lidovou víru, píše vědecký měsíčník Science Focus.

Počátky této myšlenky sahají přinejmenším až ke starým Řekům, přičemž Aristoteles před 2300 lety byl toho názoru, že Měsíc může ovlivňovat lidskou mysl. Šílenství však nebylo jediným výsledkem: původní význam slova „šílenec“ odkazoval spíše na epilepsii než na šílenství.

Římský přírodovědec Plinius starší tvrdil, že Měsíc byl schopen uplatnit svůj vliv prostřednictvím obsahu vody v mozku – podobně jako příliv a odliv. Nyní je známo, že je to nesmysl: zúčastněné síly jsou totiž příliš malé.

I tak tato víra přetrvává a byla mnohokrát vědecky prozkoumána. Přehled desítek studií o údajných souvislostech mezi Měsícem a vším od psychiatrických problémů po kriminální chování z roku 1985 nenašel žádné přesvědčivé důkazy. Stále však zůstává aktivním výzkumným tématem.

Respektovaný časopis BMJ Open publikoval studii, která tvrdí, že úplněk ve skutečnosti snižuje pravděpodobnost vražd, i když autor připouští, že důvod není jasný a že roli mohou hrát i jiné faktory.

Jak se tedy myšlenka lunárního vlivu na lidi vůbec prosadila? Jedním z důvodů se nabízí, že v dávných dobách byl jasný úplněk pravděpodobnější a narušoval spánek – a je známo, že nedostatek spánku u některých lidí zhoršuje poruchy nálady. A jak úplněk funguje na vás?

Zdroj: Science Focus, BMJ