Žijte tady a teď: Poradíme, jak na to
Náš život existuje v přítomném okamžiku, ale naopak naše životní situace – tedy naše finance, stav naší kariéry, naše vztahy, to jsou situace, které existují v naší mysli. Příliš často však dovolujeme, aby naše mysl pohltila náš přítomný okamžik. Přitom si neuvědomujeme rozdíl mezi našimi myšlenkami o realitě a realitou samotnou.
Ne vždy si dovedeme v nelehké životní situaci poradit sami. Motivací proto, abychom se osvobodili od našeho trápení nám však může být i několik užitečných rad, které nás navedou opět na správnou cestu.
Příkladem nejen pro mladé lidi je Eckhart Tolle, který ve svých 29 letech prodělal hlubokou duchovní transformaci, což výrazně ovlivnilo jeho život. Stal se duchovním učitelem a pracuje se skupinkami mladých lidí po celé Evropě a Severní Americe, kterým přednáší o síle přítomného okamžiku, o které sepsal i knihu, která zaujala milióny lidí po celém světě.
„Hluboce si uvědomte, že přítomný okamžik je vše, co máte. Udělejte z TEĎ hlavní cíl svého života,“ píše mimo jiné ve své knize. V průběhu dvaceti let napsal několik motivačních knih, ze kterých můžete čerpat novou energii a životní sílu ke zvládání vašich překážek.
Zaměřte se na to, že ať jdete kamkoliv a děláte cokoliv, musíte se ujistit, že tam zcela jste a nedovolte vaší mysli bloudit, jak doporučuje Very Well Mind. Soustřeďte se na věci, které máte a věnujte jim čas a vaši pozornost – v tomto okamžiku. Tím projevíte vašemu životu vděčnost a naučíte se větší pokoře. Napište si třeba seznam věcí, za které jste vděční a denně si tento seznam procházejte, díky čemu si lépe uvědomíte, jak hodnotný váš život je.

Přestaňte si stěžovat a konečně začněte žít
Jedním z klíčových kroků ke klidnému životu je přestat si hrát na oběť. Pokud však najdete způsob, jak přijmout svou současnou situaci jako něco, co jste si sami vybrali, začnete mít pocit, že máte svůj život více pod kontrolou. Psych Central rovněž uvádí, že žít přítomným okamžikem, i když je to obtížné, může prospět vašim vztahům, produktivitě a hlavně celkové pohodě. Naučit se lépe vnímat vaši přítomnost vám pomůže i několik tipů ke zlepšení vaší vnitřní rovnováhy. Zkuste dechová cvičení, meditaci, sport, oprostěte se od rozptylování dnešních technologií a třeba si začněte psát i vlastní deník.
Když se vám tyto informace povede uvést do praxe, budou součástí toho, kým byste si přáli být – tedy člověkem, který se denně těší z přítomného okamžiku.
Zdroj: Very Well Mind, Psych Central