Deset pravidel pro vaření zeleniny, o kterých možná nevíte
Chtěli byste jíst zdravěji a zařadit do svého jídelníčku více zeleniny, ale když ji uvaříte, tak vůbec nemá chuť. Jenže každá zelenina potřebuje svoje zacházení, aby se zachovala chuť a hlavně potřebné vitamíny, kvůli kterým ji jíme. Vyzkoušejte různé způsoby přípravy zeleniny a třeba se stane neoddělitelnou částí vašeho oběda.
Vyhněte se soli
První pravidlo pro začátek, úplně se vyhněte soli, ta při větším množství může zničit chuť zeleniny, proto pro dochucení používejte raději bylinky a koření.
Dušení
Listovou zeleninu byste na dušení měli nakrájet na větší kusy než na malé. Do hrnce byste také měli přidat cibuli a česnek, abyste přidali trochu vůně a chuti. Aby se zelenina nedělala na suchu, přilijte vodu nebo zeleninový vývar a vařte pod pokličkou, dokud se většina vody neodpaří.
Pečení
Pečená zelenina, a to nejen brambory a rajčata, nabízí teplé lahodné chutě, které byste za normálních okolností nepocítili. Je to proto, že intenzivní teplo trouby karamelizuje cukry v zelenině, čímž se vytvoří křupavý povrch a změkne vnitřek. Zeleninu vždy nakrájejte na větší kusy a bohatě ji ochuťte olivovým olejem a čerstvými bylinkami (bazalka, tymián, rozmarýn atd.).
Glazování
Glazování zeleniny milujeme! Pokud ho provedete správným způsobem, můžete své přílohy obohatit o nekonečné chuťové nuance. Zeleninu, např. mrkev, cibuli, tuřín a fenykl, opečte na mírném ohni. Po několika minutách přidejte med, vodu s citronem a cukr podle vlastní chuti. Nyní zeleninu přendejte do trouby, kde ji za občasného zamíchání pečte, dokud zelenina nezíská lesklý vzhled. Při teplotě 180 °C to bude trvat asi 30 minut.
Vaření
Tento způsob je nejběžnější a nejjednodušší. Zeleninu nakrájejte na větší kusy a vařte ji, až bude al dente, abyste příliš neztratili živiny, strukturu a chuť.
Aby se zelenina uvařila co nejlépe, snažte se použít co nejméně vody při vaření a použijte pokličku. Vařte, dokud zelenina nezměkne, ale není kašovitá. Při vaření brambor nebo mrkve je ponořte do studené vody a poté zapněte oheň a udržujte je na nízké teplotě. Tímto způsobem se teplo rovnoměrně rozprostře.
Špenát a mangold
Tyto dva druhy zeleniny si zaslouží zvláštní zmínku! Jsou nejen chutné a všestranně využitelné při vaření, ale také štědré na živiny. Abyste jimi neplýtvali, vařte je v malém množství vody, maximálně ve čtvrtině objemu zeleniny. Pokud z nich naopak chcete z výživového hlediska vytěžit maximum, vařte je v páře nebo je konzumujte v listech přímo ve svých oblíbených salátech a pokrmech.
Vaření v páře
Tento způsob vaření je číslem jedna pro ty, kteří chtějí zachovat všechny živiny zeleniny, zejména té choulostivější, jako je chřest, a také její barvu a chuť. I v tomto případě je třeba věnovat pozornost času.
Správná doba vaření
Brambory
Vaření: přibližně 17-20 minut Vaření v páře: přibližně 10-12 minut
Mrkev
Vaření: cca 7-10 minut Vaření v páře: cca 5 minut
Cibule
Vaření: cca 3-5 minut Vaření v páře: cca 4-6 minut
Zelí
Vaření: nedoporučuje se Vaření v páře: cca 5-6 minut
Fazole
Vaření: cca 6-8 minut Vaření v páře: cca 5-8 minut.
Hrách
Vaření: cca 9-12 minut Vaření v páře: cca 4-5 minut
Houby
Vaření: nedoporučuje se Vaření v páře: cca 4-5 minut.
Brokolice
Vaření: cca 4-6 minut Vaření v páře: cca 5-6 minut
Zdroj: Tribú Golosa