Jak na Vánoce bez stresu? Pomůže vám těchto 5 tipů

Přidat na Seznam.cz

Pro mnoho lidí bývají prosincové svátky příjemným obdobím plným radosti a pohody. Na druhou stranu, pro někoho mohou Vánoce znamenat spíš stres a úzkost. Nakupování dárků, příprava jídla, strach z přibírání, organizace setkání s rodinou a přáteli nebo třeba finanční zatížení – to vše může způsobit stres a neklid. Jak se tedy stresu, vypjatým situacím a kilům navíc vyhnout?

Snažte se naladit na vánoční atmosféru

Vánoční nálada málokdy přijde jen tak sama od sebe. Většinou je potřeba jít této kouzelné atmosféře naproti. To můžete udělat tak, že nakoupíte adventní kalendáře pro celou rodinu, vyrobíte si vlastní adventní věnec, nachystáte voňavé vánoční svíčky a s předstihem vytáhnete vánoční dekorace nebo třeba hrnečky. Uvidíte, že vám tyto drobnosti pomohou dostat se do té správné sváteční nálady.

Vytvořte si bucket list

Bucket list je seznam věcí, které byste si přáli (nikoliv museli) udělat. Naplánujte si vaše oblíbené vánoční aktivity, sepište si seznam filmů a pohádek, které byste chtěli během svátků vidět, nebo knih, které se chystáte přečíst. Když si všechno rozvrhnete a naplánujete, pomůže vám to vychutnat si Vánoce v klidu a bez stresu.

Balení dárků nemusí být nuda

Patříte do skupiny lidí, pro které je balení dárků spíše povinnost než zábava? Pak je nejvyšší čas to změnit. Pořiďte si krásné balící papíry, ozdobné stuhy, pásky i visačky, najděte si příjemné a klidné místo a dejte se do práce. K balení dárků si můžete pustit koledy nebo váš oblíbený vánoční film a dopřát si hrnek svařáku nebo lahodného punče, radí web Ženy.

Všeho s mírou

Není žádný hřích, pokud si během svátků dopřejete nějaké to cukroví nebo bramborový salát s řízkem. Není zdravé si jídlo odpírat, ale určitě není zdravé se přejídat a následně se utěšovat myšlenkou, že od Nového roku začnete hubnout. Taková předsevzetí se málokdy vydaří, a pokud se rozhodnete si svůj zdravý rozum (a žaludek) zachovat, pak si je ani dávat nemusíte.

Nastavte si vlastní realistické hranice

Možná máte pocit, že říkat „ne“ na požadavky druhých lidí může být během svátků obtížnější nebo dokonce nevhodné. Měli byste však myslet hlavně na své vlastní potřeby a přání, zejména při plánování pracovních nebo rodinných aktivit. Pokud vaši blízcí počítají s tím, že bude u vás doma během svátků probíhat hostina, na které se sejdou tetičky, strýcové, babičky i synovci, ale vám se do toho zkrátka nechce, nebojte se to říct. Vánoce jsou hlavně o klidu a pohodové atmosféře, dovolte si proto být pro jednou sobečtí i vy, a nastavte jasné hranice ohledně věcí, kterých se chcete a nechcete účastnit, píše web CountryLiving.

Zdroje: Ženy, CountryLiving