Umíte se hádat? Konflikty ve vztahu jsou normální, ale naučte se komunikovat efektivně

Přidat na Seznam.cz

Neexistuje vztah, kde by nedocházelo k výměně názorů nebo dokonce k bouřlivým hádkám. Konflikty jsou součástí každého vztahu, i toho nejharmoničtějšího. Důležité je, jak se s tím vypořádáte vy a váš partner. Když zjistíte, jakým způsobem reagujete na neshody a pochopíte jejich kořeny, můžete vztahu pomoci a posílit partnerské pouto.

Nemá smysl předstírat, že ve vztahu není žádný problém. Každou věc, která vás znepokojuje, si partneři musí vyříkat a vyřešit. Odkládaný nebo ignorovaný konflikt je konfliktem zesíleným.

To znamená, že i ta nejmenší hloupost způsobí v budoucnu obrovské emoce, problémy a možné narušení vztahu, pokud je dlouho přehlížena a neřešena. Spor mezi dvěma lidmi je normální, nemůžeme očekávat, že všichni budou mít stejný pohled na svět nebo názory. Konflikt se stává problémem, pokud způsob, jakým ho (ne)řešíte, nic neřeší a na jeho konci vy nebo váš partner cítíte porážku, zášť, hněv nebo bolest.

Naučit se zvládat konflikty může zachránit váš vztah

Účinné řešení konfliktů znamená spokojenost obou stran s určitou mírou kompromisu. Mnozí z nás však netuší, jak k tomuto výsledku dospět, protože si spor a partnerova slova bereme osobně. Špatně vedená hádka může prohloubit propast mezi partnery a zničit důvěru

Pokud se tento styl hádek opakuje roky a žádný problém se nevyřeší, citová propast bude tak obrovská, že bude velmi obtížné najít způsob, jak se k sobě vrátit.

Pár tipů, jak zvládat a vést konflikty, popisuje web onlyu.cz:

Řešte věci v klidu

I klidná hádka je hádka a pomůže vám ve vztahu nastavit priority. Když se vám něco nelíbí, zkrátka si o tom promluvte. Pokud bude váš partner protestovat, nalaďte příjemnou atmosféru, dejte si sklenku dobrého vína – pozor, nepřežeňte to, poté by se skutečně mohlo jednat o hádku – pusťte si nějakou uklidňující hudbu a „pohádejte se v klidu.“

Neodcházejte od nedořešeného

Nikdy neodcházejte z boje se slovy „To neřeš.“ To totiž nevyřeší vůbec nic a hádka se bude pravděpodobně za pár dní opakovat úplně stejně. Snažte se dojít k nějakému závěru popřípadě kompromisu. Důležité je uvědomění si, že pokud od problému odejdete, bude to ve vás obou hlodat a příště vyústí možná v něco horšího.

Nevytahujte pravěk

Soustřeďte se na jednu konkrétní věc, které se váš argument týká. Nevytahujte problémy z minulosti, které nemají s touto hádkou nic společného. Neobviňujte svou polovičku z toho, co je dávno zapomenuto, protože potom dojde jen ke vzájemnému připomínání, co všechno špatné jste spolu již prožili.

Je velmi důležité i pochopení konfliktu. Pro každého z nás je totiž spouštěčem výměny názoru něco jiného. Co jeden přejde mávnutím ruky a nepovažuje vůbec za důležité se tím zabývat, tak pro druhého může být nadneseně konec světa.

Pochopení problému a konfliktu samotného
Konflikt je výměna odlišných názorů, která má podobu buď klidné komunikace, nebo obrovské laviny emocí, během níž nemáme kontrolu nad chováním ani slovy. Mozek vnímá konflikt evolučně – signalizuje, že jsme v nebezpečí, a přepne na automatickou reakci, kterou jsme se naučili v dětství. Psychoterapeuti tvrdí, že styl řešení konfliktů si vytváříme na základě předchozích zkušeností, dětství a modelování stejného stylu řešení konfliktů, jaký měli naši rodiče.

Výchova a zkušenosti z dětství formují náš pohled na sebe sama a na svět, a proto také ke konfliktům přistupujeme jinak a díváme se na ně jinýma očima. Situace, která pro jednoho člověka nepředstavuje problém nebo důvod ke sporu, je pro druhého ranou pod pás a důvodem k urážce. Abyste neublížili sobě ani vztahu, je dobré si uvědomit, jak reagujete ve vypjatých situacích, abyste mohli vědomě nahradit tuto reakci jinou, vhodnější.

Takže lze říci, že opravdu platí se před každým vyřčením jakéhokoli argumentu zastavit, nadechnout a pak teprve zhodnotit, co chci skutečně říct a jak reagovat.

Nejprve přemýšlejte, pak mluvte

Pokud vás partner vytočí ve vaší přítomnosti, je samozřejmě velmi těžké se ovládat. I v tom případě však vždy dobře přemýšlejte, jaká slova zvolíte. Když se naštvete ve chvíli, kdy není doma, nečekejte na jeho příchod s naštvaným výrazem ve tváři. Raději si sami sedněte, popřemýšlejte, co je příčinou vašeho zklamání a o všem si v klidu promluvte.

A pokud vás na téma hádky ve vztahu zajímají i odborné studie, tady je jedna z nich.

Zdroj: sciencedirect.com, onlyu.cz, diva.sk