5 znaků, které napoví, že jste v toxickém přátelství

Přidat na Seznam.cz

Obecně se dá říct, že toxické přátelství se může pořádně podepsat na vašem duševním zdraví, protože vás vyčerpává, nutí vás vrhat se na své blízké, a dokonce ztrácet spánek, uvedl web womenshealthmag.com.

Toxické vztahy uvádějí naše tělo do vysoce stresového režimu. Stres, který vzniká při zvládání nepředvídatelných nebo negativních situací, vytváří atmosféru strachu a nepohody. Toxického přátelství není vždy snadné rozpoznat naživo. Tyto příznaky vám napoví, zda máte co do činění s toxickým přítelem:

Dáváte víc, než dostáváte

Pokud se zdá, že váš přítel vždy potřebuje vaši pomoc, ale nedokáže vám oplatit ani tu nejmenší laskavost, je pravděpodobné, že je toxický. Poznáte to podle toho, že existuje velká nerovnováha mezi tím, co dáváte, a tím, co dostáváte. Pokud je vzorec tak zakořeněný, že máte pocit, že stále dáváte, dáváte a dáváte, a po dlouhou dobu neexistuje žádná vzájemnost, to je znamení, že vaše přátelství není zdravé.

Už mu nedůvěřujete

Přátelství je postaveno na důvěře. Koneckonců, pokud se na svého nejlepšího přítele nemůžete spolehnout, jaký má smysl ho mít? Pokud se jimi neustále cítíte zklamáni, pak může být těžké vybudovat si dostatečnou náklonnost, abyste takové přátelství udrželi.

Bojíte se kontrolovat telefon

Díky technologiím je tak snadné držet krok se svými přáteli, v dobrém i zlém. Že jde o druhou možnost, poznáte, když vám dotyčný zavolá nebo napíše zprávu a vy místo štěstí pocítíte v žaludku hrůzu. Dobrý přítel by vás neměl vyděsit, kdykoli vám zazvoní telefon, takže je pravděpodobně čas stisknout tlačítko „Nerušit“.

Nebaví vás s nimi trávit čas

Pokud jste naposledy tančili radostný tanec, když vám zrušili plány, je to pravděpodobně proto, že už vás nebaví vkládat do přátelství víc práce, než za kolik stojí. Můžete taky zaznamenat zvýšení úzkosti, bolesti hlavy nebo žaludeční potíže, když jste s nimi. To se může rozšířit i do virtuálního prostoru: Máte schůzku přes internet s nějakým kamarádem, kterou stále odkládáte nebo se jí bojíte? To může být znamení, že konkrétní přátelství není pro vás.

Nemáte se rádi, když jste s nimi

Toxický přítel má talent šířit svou toxicitu na ostatní. Možná s nimi příliš pijete, pomlouváte nebo jste pasivně agresivní, i když jste normálně super pohodoví. To všechno jsou známky toxického přátelství. Nebo můžete mít pocit, že v jejich blízkosti nemůžete být sami sebou, protože se „neustále bojíte, jak druhá osoba zareaguje“ a „máte pocit, že chodíte po špičkách“.

Zdroj: womenshealthmag.com