Co dělat, pokud se jako žena setkáte se šikanou v práci

Přidat na Seznam.cz

Ač se naše společnost stále posouvá dopředu, existují některé zvyky, které budou potřebovat generace, aby se změnilo chápání lidí. Ženy jsou dnes v pracovním procesu zcela rovnoprávné jako muži. Ale je tomu skutečně tak? Setkaly jste se vy samy se šikanou v práci?

Určitě se nejedná o ojedinělé případy. A co je smutnější, že většinou začne nenápadně, aniž si ji třeba uvědomíte. První fáze může začít nějakým konfliktem, který nebyl včas a produktivně vyřešen. Proto je, dle webu Marianne, třeba brát v úvahu už první náznaky, byť máte pocit, že o nic vlastně nejde. Časem by totiž pravděpodobně získaly na intenzitě.

Bossing a mobbing

I když šikana není přímo definovaná v právu, může být vymezená jako nepřátelské či jinak vyhrocené vztahy přerůstající v ponižování šikanovaného, nejčastěji pomocí psychického nátlaku a agrese. Rozeznávají se především dva druhy, bossing (šikana podřízeného zaměstnance ze strany nadřízeného, který zneužívá svého postavení – pozn. red.) a mobbing (šikana zaměstnance ze strany jeho kolegů – pozn. red.).

Co byste měly udělat, pokud se v práci setkáte s neadekvátním jednáním? Základem je se nebát, přiznat si situaci a jednoznačně se rozhodnout ji řešit.

„Zákoník práce upravuje rovné zacházení a zákaz diskriminace, do čehož spadá zmíněná šikana v práci, ve svém § 16. Dle něj je zaměstnavatel povinen zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci a též je zakázána jakákoliv diskriminace,“ říká exkluzivně pro Čas pro ženy advokát JUDr. Robert Falbr. (Diskriminací se přitom rozumí vše, tedy zejména diskriminace z důvodu pohlaví, sexuální orientace, rasového nebo etnického původu, národnosti, státního občanství, sociálního původu, rodu, jazyka, zdravotního stavu, věku, náboženství či víry, majetku, manželského a rodinného stavu a vztahu nebo povinností k rodině, politického nebo jiného smýšlení, členství a činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, v odborových organizacích nebo organizacích zaměstnavatelů. – pozn. red.)

Antidiskriminační zákon poté podle doktora Falbra definuje pojem diskriminace, rozlišuje ji na diskriminaci přímou a nepřímou a specifikuje právní prostředky ochrany před diskriminací, kam spadá právo se u soudu domáhat, aby bylo upuštěno od diskriminace, aby byly odstraněny následky diskriminačního zásahu a aby mu bylo dáno přiměřené zadostiučinění, případně též právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích.

Pozor na pojmy

Jak dále doktor Falbr uvádí, ani v jednom z těchto předpisů však není zakotven výslovný zákaz šikany jako takové, a proto pokud chování nadřízených osob či kolegů nelze klasifikovat jako diskriminaci, nachází se šikanovaná osoba v horším postavení, rozhodne-li se situaci řešit soudně.  V případě diskriminace je totiž možné využít institutu obráceného důkazního břemene, který upravuje občanský soudní řád v § 133a, což znamená, že žalovaný musí dokázat, že k diskriminaci nedošlo.

Shromažďujte důkazy

V opačném případě, v případě „pouhé“ šikany, však tento institut použít možné není a důkazní břemeno tedy leží na straně žalobce, tzn. osoby šikanované. K tomu je potřeba mít shromážděno co nejvíce důkazů, nejlépe písemných (e-mailová korespondence, svědectví kolegů či jiných osob přítomných při šikanózním jednání) a i tak může být velice těžké šikanu prokázat.

„I proto je nejlepším řešením, jak tomu obecně bývá, řešení smírnou cestou. Jedná-li se o šikanu ze strany kolegů, je vhodné nejdříve zajít za vedoucím a požádat ho o pomoc, což, jak ukládá zákoník práce, je zároveň i jeho povinností,“ radí Robert Falbr pro Čas pro ženy.

Další možností je podání oficiální stížnosti na nežádoucí chování na pracovišti podle § 276 odst. 9 zákoníku práce, případně podat podnět k orgánům inspekce práce. Pokud je šikana motivována některými z diskriminačních kritérií, nabízí se i možnost podat podnět veřejnému ochránci práv.

Posledním, tedy krajním řešením, je již zmíněné možné podání žaloby, k čemuž je zároveň potřeba mít shromážděno co nejvíce důkazů.

Pokud jste se tedy v podobné situaci v zaměstnání ocitly, je potřeba se dobře připravit, shromáždit potřebné materiály a vyhledat právní pomoc.  Pokud šikana pokračuje a stále se nic nevyřešilo, máte právo svůj případ postoupit výše, buď vyššímu managementu, nebo personálnímu oddělení. Pokračujte tak dlouho, dokud vaši stížnost někdo nezačne brát vážně a celá situace se uspokojivě vyřeší, radí WikiHow.

Rozhodně nenechte situaci jen tak.

Zdroje: rozhovor s JUDr. Robertem Falbrem, Práce a mzda.cz, WikiHow