Jednejte asertivně a docílíte lepší komunikace

Přidat na Seznam.cz

Asertivita vám může pomoci zvládnout stres nebo hněv, zlepšit své komunikační dovednosti a obranu proti útočné nebo otravné komunikaci. Rozpoznejte a naučte se asertivnímu chování a komunikaci, velmi to oceníte.

Asertivita je jednou ze základních komunikačních dovedností. Pomůže vám efektivně se vyjadřovat a hájit svůj názor. Pomůže vám také respektovat práva a přesvědčení ostatních, píše MayoClinic.

Díky asertivnímu jednání se vám zvýší vaše sebevědomí a získáte respekt ostatních. To vám pomůže být více odolnými vůči stresu. Může vám to také pomoci, pokud máte tendenci brát na sebe mnoho povinností, protože je pro vás těžké říct ne. Někteří lidé se zdají být přirozeně asertivní, ale pokud nejste asertivní, můžete se to naučit.

Proč má asertivní komunikace smysl

Asertivita je založena na vzájemném respektu a je to účinný a diplomatický styl komunikace. Asertivita ukazuje, že si vážíte sami sebe, protože jste ochotni hájit své zájmy a vyjádřit své myšlenky a pocity. Prokazuje také, že jste si vědomi práv druhých a jste ochotni pracovat na řešení konfliktů.

Důležité ovšem není jen to, co říkáte, vaše sdělení, ale také to, jak to říkáte. Asertivní komunikace je přímá a respektující. Asertivita je nejlepší způsob, jak úspěšně předat vaše sdělení. Jestliže komunikujete příliš pasivním nebo agresivním stylem, může se vaše sdělení vytratit, protože lidé jsou příliš zaneprázdněni stylem vašeho podání.

Pokud jednáte příliš pasivně, můžete působit jako plachý nebo příliš lehkovážný člověk. Můžete běžně říkat věci, jako například „prostě se podřídím tomu, co rozhodne skupina.“ Máte tendenci vyhýbat se konfliktům. Když jste příliš pasivní, v podstatě umožňujete ostatním, aby ignorovali vaše přání a potřeby. Vnitřní konflikt, který může být způsoben pasivním chováním, může vést ke stresu, hněvu, touhám po pomstě nebo zpochybňování vlastního úsudku.

Výhody asertivního chování

Asertivita je obvykle považována za zdravý a úspěšný komunikační styl. Díky ní zabráníte lidem, aby vás zneužívali. Asertivní chování vám pomůže:

  • Získat pocit sebedůvěry
  • Získat pocit zmocnění nad ostatními
  • Pochopit a rozpoznat své pocity
  • Získat respekt ostatních
  • Zlepšit komunikaci
  • Vytvářet situace, ve kterých vyhrávají obě strany
  • Zlepšit své rozhodovací schopnosti
  • Vytvářet upřímné vztahy
  • Získat větší uspokojení z práce

Jak se naučit být asertivní

Lidé si na základě svých životních zkušeností osvojují různé styly komunikace. Váš styl může být tak zakořeněný, že si ani neuvědomujete, jaký je, a tak máte tendenci se jej držet. Pokud však chcete svůj komunikační styl změnit, můžete se naučit komunikovat zdravějším a efektivnějším způsobem.

Zde je několik tipů, které vám pomohou se chovat asertivně

  • Zhodnoťte svůj styl a vyjadřujte své názory
  • Používejte věty. Používáním vět umožňujete ostatním zjistit, co si myslíte nebo cítíte, aniž by to znělo obviňujícím způsobem. Například řekněte: „Nesouhlasím,“ a ne: „Mýlíš se.“. Máte-li nějakou prosbu, řekněte spíše: „Chtěl bych, abys mi s tím pomohl“ než „Musíš to udělat“. Své požadavky formulujte jednoduše, konkrétně a jasně.
  • Cvičte se v odmítání. Pokud máte problém odmítnout žádost, zkuste říct: „Ne, to teď nemůžu udělat“. Nezapomeňte, že ne je dokončená věta a nemusíte vysvětlovat, proč jste se rozhodli říci ne. Neváhejte a buďte hlavně přímí. Pokud je vysvětlení vhodné, buďte struční.
  • Nacvičujte si, co chcete říct. Pokud je pro vás náročné hned reagovat a říci, co chcete nebo co si myslíte, nacvičte si obecné scénáře, se kterými se setkáte. Řekněte nahlas to, co chcete říci. Může vám pomoci si to nejprve také napsat, abyste mohli trénovat podle scénáře. Zvažte přehrávání rolí s přítelem nebo kolegou a požádejte ho o jasnou zpětnou vazbu.
  • Používejte řeč těla. Komunikace není jen verbální. Chovejte se sebevědomě, i když se tak necítíte. Udržujte vzpřímený postoj, ale trochu se předkloňte. Pravidelně navazujte oční kontakt. Udržujte neutrální nebo pozitivní výraz tváře. Nekřižte ruce ani nohy. Dívejte se na osobu čelem. Asertivní řeč těla si nacvičte před zrcadlem nebo s přítelem či kolegou. Kromě toho, co říkáte, je důležitá také řeč těla a mimika.
  • Udržujte emoce na uzdě. Konflikt je pro většinu lidí těžký. Možná jste naštvaní nebo frustrovaní nebo se vám chce brečet. Ačkoli jsou tyto pocity typické, mohou stát v cestě řešení konfliktu. Pokud se do situace pouštíte příliš emotivně, pokud možno chvíli počkejte. Pak se snažte zůstat klidní. Pomalu dýchejte. Hlas mějte vyrovnaný a pevný.

Pamatujte, že naučit se asertivitě vyžaduje nějaký čas a praxi. Pokud jste léta mlčeli, asertivitu se vám pravděpodobně nepodaří získat přes noc. Pokud se vám i přes veškerou snahu nedaří dosáhnout pokroku v asertivitě, zvažte formální školení, jako třeba kurz. A pokud vám v cestě stojí určité problémy, jako jsou hněv, stres, úzkost nebo strach, zvažte rozhovor s odborníkem na duševní zdraví. Vyplatí se to. Když se stanete asertivnějšími, můžete začít snadněji vyjadřovat své skutečné pocity a potřeby. Možná dokonce zjistíte, že díky tomu dostanete více toho, co chcete.

Zdroj: redakce, MayoClinic