Komunikace: Základ šťastného života a mezilidských vztahů

Přidat na Seznam.cz

Víte, co chcete, ale bojíte se si o to říct. Bojíte se reakce druhé strany. Kritiky či odmítnutí. To nejhorší, co se však může stát, je, že uslyšíte prosté ne. Život se kvůli němu přece nezhroutí. I přesto, že si racionálně situaci dokážete odůvodnit, plánujete si několik hodin či dní, jak vyjádřit vaše myšlenky a někdy vám to strach stejně nedovolí. Pravda je však taková, že ostatní lidé vám do hlavy nevidí. Neví, co zrovna prožíváte, co si myslíte a přejete. Pokud se nenaučíte sama vyjádřit vaše potřeby, nikdo jiný to za vás neudělá.

Vždycky jsem si o sobě myslela, že jsem člověk schopný komunikovat to, co se děje v mém vnitřním světě. Můj bývalý partner několikrát zmínil, že v okamžiku, kdy se mě na něco zeptá on, jako třeba na klasickou otázku „Je všechno v pořádku?“, já vždycky odpovím, že všechno je v pořádku, ale on přesto cítí, že ne. A já o tom nejsem schopná komunikovat.

V následujících letech jsem se dostala do několika situací, kdy by včasná komunikace pomohla předejít nepříjemnostem. Schopnost komunikace je totiž spojena i se schopností stanovit si své limity, hranice. Jelikož jsem nebyla schopná o nich komunikovat, naložili toho v práci na mě hodně. I přesto, že jsem si potřebovala odpočinout, nedokázala jsem si o to říct. Jenže tahle frustrace a negativní energie se ve vás začne ukládat a dříve či později můžete bouchnout jako časovaná bomba.

Požádat o to, co chcete, může být obtížné. Znamená to totiž být zranitelná…

V tomto článku budu odkazovat primárně na komunikaci partnerskou, přesto se dá použít úplně v každém vztahu. Otevřenost, upřímnost a schopnost naslouchat jsou totiž důležitými atributy každého vztahu. S vaším partnerem, kamarádem, spolupracovníkem či nadřízeným.

Komunikaci se lidé v mnoha vztazích vyhýbají. Někdy si naivně myslíme, že pokud nás náš partner miluje, tak mu přece dojde, co prožíváme, co nám vadí na jeho chování. Mnohdy se tak však nestane, a to pak vede jen k nepochopení, sporům a hádkám. Mentorka Veronika Navarro říká, že „ve vztahu by měla vládnout otevřenost, což neznamená, že byste neměli mít žádná tajemství, ale je potřeba otevřít se a také své srdce.“ Pokud místo manipulace a obviňování budeme partnerovi naslouchat bez hodnocení toho, co nám sděluje, vytvoříme tak pole přijetí a bezpečí. Také však vytvoříte prostor, ve kterém budete oba dva moci sundat masky a být sami sebou. Pokud se neotevřete vy, tak se vám neotevře partner, ale ani potenciál celého vztahu.

Otevřít se však znamená být zranitelná. Stejně tak jako mluvit o tom, co se v nás odehrává, co nám ubližuje na tom, jak se druhý chová. Znamená to ukázat svoje slabiny. Nemusíte však řešit pouze věci, které vás zraňují. Někdy je však těžké nahlas říci i to, co by vám ve vztahu udělalo radost. Co by vám pomohlo se uvolnit.

Nenásilná komunikace

Jak informuje web extralife.cz, cílem nenásilné komunikace je dokázat srozumitelně vyjádřit své potřeby a pocity, ale také naslouchat potřebám a pocitům druhých. „Marshall Rosenberg říká, že všechny urážky, nadávky, odsuzování či obviňování jsou jen velice nešťastná vyjádření nenaplněných potřeb.“ Pokud v sobě dlouho něco dusíme, může se stát, že ve chvíli, kdy už situaci nedokážeme ustát uchýlíme se právě k urážkám a obviňování. Tento přístup však snižuje šanci, že nám druhý porozumí a my docílíme toho, co chceme. Naopak zvyšuje se tím pravděpodobnost agresivity a násilí.

Pokud chceme dosáhnout nějaké změny komunikací, potřebujeme vyjádřit srozumitelně, co cítíme a co potřebujeme. Nenásilná komunikace funguje na 4 principech:

  1. Vyjadřujeme pouze své pozorování, bez našeho subjektivního hodnocení
  2. Projevujeme své pocity, aniž bychom přitom interpretovali chování druhého
  3. Objasníme srozumitelně své potřeby
  4. Zformulujeme konkrétní požadavky, prosby, přání

V první řadě je potřeba naučit se rozumět sama sobě

Teď už zbývá jen to poslední, ale to nejdůležitější! Uvědomit si, co vlastně cítíme a co potřebujeme. Přijmout to, že pokud chcete být vyslyšena, musíte jednat a nebát se být viděna ani slyšena. Z tohoto bodu potom můžete komunikovat vaše potřeby, pocity a tužby. Tento krok může vypadat jednoduše, ale vyzkoušejte si ho sama..

Zdroj: redakce, extralife.cz, Veronika Navarro