Nastavení hranic vede k lepšímu a bezpečnějšímu sexu

Přidat na Seznam.cz

Zamyslete se nad některými klíčovými ingrediencemi pro dobrý sex. Cítit se pohodlně a v bezpečí jsou pravděpodobně dvě, na kterých se určitě shodneme. Způsob, jak vytvořit sexuální prostředí, ve kterém se cítíte pohodlně a bezpečně, začíná u nastavení sexuálních hranic. Hranice totiž mohou pomoci zajistit, aby byl sex příjemný pro vás i vašeho partnera, píše magazín Essence.

Abychom uvedli definici, mít sexuální hranice v podstatě znamená, že si stanovíte hranice toho, co jste ochotni v sexu dělat. Existují dva hlavní typy – implicitní a explicitní sexuální hranice. 

Explicitní hranice jsou, když vyjádříte své potřeby nebo je jasně sdělíte. Na druhou stranu, implicitní hranice mají více šedých oblastí. Mohou být založeny na předpokladech nebo společenských normách. 

Zaměříme se na důležitost stanovení explicitních sexuálních hranic a vyslechneme si příklady těch, které můžete sdílet se svým partnerem, přímo od odborníků. 

Příklady sexuálních hranic: 

Sexuálně přenosné nemoce a plánování rodiny 

Jedna důležitá explicitní hranice a možná první, kterou byste měli zvážit, se týká sexuálně přenosných nemocí, plánování rodiny a reprodukčního zdraví, říká Chanta Blue, sexuální a vztahová terapeutka.

„Diskuze o minulé sexuální anamnéze (nikoli o počtu sexuálních partnerů) a budoucích cílech plánovaného rodičovství (pokud existují) vám pomohou určit, jaké ​​metody ochrany během sexu použít,“ vysvětluje.

Zejména diskuse o pohlavně přenosných chorobách může být nepříjemným rozhovorem a podle průzkumu organizace Women’s Health Policy každý osmý respondent uvádí, že je mu nepříjemné mluvit o pohlavně přenosných chorobách se sexuálním partnerem, zatímco každý sedmý o nich nechce diskutovat s lékařem. I když může být konverzace obtížná, rozhodně stojí za to ji vést.

Autonomie a individualita 

Můžete velmi lehko nabýt pocitu, že musíte vyzkoušet sexuální aktivity, kterým se váš partner chce věnovat. Ano, je dobré být otevřený a chtít svého partnera potěšit, ale nezapomínejte, že na vašich potřebách také záleží. Autonomie a individualita jsou dalším příkladem sexuálních hranic, které je třeba nastavit, upozorňuje Chanta Blue

„Stále si potřebujeme zachovat svůj vlastní smysl pro identitu a nejen fungovat v symbiotické dynamice, což je skvělé na začátku vztahu, ale není udržitelné,“ vysvětluje sexuální a vztahová terapeutka. ,,Váš partner nemusí být zapálený do všech vašich experimentálních nápadů, a naopak.“ A to je v pořádku. Můžete respektovat jejich přání a touhy, aniž byste se do nich vždy museli sami zapojovat.

Souhlas 

Souhlas vypadá u každého člověka jinak, ale společným jmenovatelem by měl být jasný a výslovný souhlas s jakoukoli formou sexuální aktivity. Eliza Boquin, licencovaná vztahová a sexuální terapeutka poznamenává, že ať už jste v oddaném vztahu nebo máte příležitostný sex, souhlas je stále nezbytný.

„Existuje myšlenka, že zavázané vztahy se rovnají plnému přístupu k tělu našeho partnera, kdykoli chceme,“ říká Boquin. ,,Pravdou je, že váš partner má stále právo říci ‚ne‘, když nechce být sexuální, a neměl by být k ničemu nucen.“ 

Doporučuje sexuálním partnerům, aby si předem promluvili o činnostech, které chtějí prozkoumat. ,,Přinášet během sexu partnerovi novou hračku, polohu nebo nejrůznější praktiky bez předchozí diskuse, je velká chyba.“

Prosazování hranic v ložnici 

Co se stane, když sexuální partner nerespektuje vaše hranice? Tehdy je čas je důrazně prosadit. ,,O vašem blahobytu se nedá vyjednávat,“ říká Boquin. „Pokud váš partner není tak investovaný do vašeho sexuálního zdraví jako vy, pak je to velká červená vlajka. Vždy převezměte plnou kontrolu nad svým zdravím a bez omluvy stanovte a prosazujte hranice, které ho budou chránit.“ Říká, že možná je čas přehodnotit vztah nebo vyhledat pomoc terapeuta. 

Způsob, jak vynutit hranici, kterou někdo nerespektuje, je odmítnout se zapojit do sexuálního chování. Například, pokud partner chce mít sex bez kondomu a je vám to nepříjemné, stůjte na svém ne a buďte připraveni ukončit sexuální setkání, pokud se partner nepřizpůsobí. Může být těžké říci ne, zvláště když cítíte vinu nebo nechcete toho druhého zklamat. 

„Pamatujte, že hranice nejsou formou trestu. Jsou navrženy tak, aby vás ochránily před emocionální nebo fyzickou újmou,“ říká Blue.

Udržování konverzace v chodu 

Hranice by měly být průběžnou konverzací a můžete je prodiskutovávat v průběhu času. Můžete je posouvat a vylepšovat. „Diskutujte o tom, jak se každý z vás cítí, co vás stresuje, co se daří atd.,“ říká Blue. 

Pamatujte, že hranice nejsou vytesané do kamene – mohou se měnit a pravděpodobně se budou měnit, jak budete růst a vyvíjet se jako osoba ve vztahu. Jak poznáte, že je čas přehodnotit hranice se svým partnerem? Podle Blue: ,,Kdykoli se změní pocity, touhy nebo zdravotní stav.“

Zdroj: Essence, Průzkum- Women’s Health Policy, Odborník