Proč je načase zbavit se „pleasanteeismu“ – toxického chování v práci

Přidat na Seznam.cz

Máte tendenci se skrývat, když se v práci cítíte vystresovaní, úzkostní nebo rozrušení? Zde se dozvíte, proč je to problém – a co můžete udělat, abyste to změnili.

Všichni chceme, aby nás v práci vnímali dobře, ale už jste se někdy zastavili a zamysleli se nad tím, zda se způsob, jakým se chováte před kolegy, nemůže podepsat na vašem duševním zdraví?

Není nic špatného na tom, když se snažíte být profesionální, ale když se snažíte nasadit „statečnou tvář“ a skrývat se, když se cítíte smutní, vystresovaní nebo rozzlobení, což je také známé jako „pleasanteeismus“, může vám to z dlouhodobého hlediska přitížit.

Právě proto může být uzavírání emocí do sebe tak škodlivé – když si odepřeme možnost cítit a vyjádřit, co se v nás děje, umožníme těmto pocitům, aby ještě více zesílily.

Takto maskovat své problémy je vyčerpávající. Rozvíjíme mentální agilitu a odolnost, abychom prosperovali v nejistotě.

Nasazení „statečné tváře“ jen přispívá k existujícímu stresu, což nakonec vede k oslabení výkonnosti a produktivity. Dlouhodobé vystavení nezvládnutému stresu může nejen negativně ovlivnit pracovní výkon, ale také se podepsat na našem fyzickém zdraví a vyvolat pocity deprese.

Zatímco přechod na práci z domova během pandemie pomohl některým lidem uvolnit se a ukázat v práci své pravé já, zdá se, že návrat do kanceláře situaci ještě zhoršil.

Statečná tvář jen přispívá k existujícímu stresu

Vyplývá to z nového průzkumu, který ukázal, že 75 % britských zaměstnanců má pocit, že musí před svými kolegy skrývat pocity stresu, úzkosti a emočního rozrušení, přičemž v květnu 2021 to bylo 51 %.

Kromě obvyklé touhy být vnímán jako „profesionál“ může být podle psychologa, doktora Robertse tento nárůst pleasanteeismu způsoben tím, že lidé mají pocit, že se nemají kam obrátit.

„K pleasanteeismu dochází proto, že se zaměstnanci bojí, že budou odsouzeni nebo potrestáni za to, že upřímně řeknou o svém špatném duševním zdraví,“ říká.

Mohou mít také nedostatek důvěry při sdílení svých obav, protože mají pocit, že na pracovišti není žádné přirozené místo nebo osoba, na kterou by se mohli obrátit. V podstatě jde o kulturu. Když se lidé obávají, že se na ně bude pohlížet skrz prsty, protože budou působit rušivě nebo problematicky, raději předstírají, že je vše v pořádku.

Samozřejmě není možné změnit celou kulturu organizace ze dne na den – a mnoho lidí, kteří se potýkají s pleasanteeismem, také nebude mít sílu tuto změnu provést.

Abychom vám tedy pomohli zbavit se potřeby „nasadit statečnou tvář“, přínášíme nejlepší tipy, jak se s pleasanteeismem vypořádat jednou provždy.

Indentifikujte své pocity

Zjistěte, jaké jsou vaše spouštěče stresu a jak na ně reagujete. Psaní deníku může být skvělý způsob, jak dostat věci z hlavy a vizualizovat je.
Jakmile budete přesně vědět, co maskujete, můžete zvážit, zda existují nějaké kroky, které můžete podniknout.

Mluvte o tom

Je mylné představovat si, že odolnost znamená „překonat“ těžké období a jít kupředu bez ohledu na to, co se děje.

Ale odolnost je o tom, jak se zotavit z neúspěchů, jak se znovu zvednout, když jste byli sraženi k zemi. A velkou část toho tvoří mluvení o problémech a hledání podpory, když je to nutné.

Pečujte o sebe

Nečekejte, až se dostanete do bodu zlomu, sledujte, kolik toho děláte a zda se necítíte přetíženi.

Vyhoření vás může zaskočit, takže i když si myslíte, že to zvládáte dobře, ujistěte se, že dáváte přednost rovnováze. Naplánujte si do dne přestávky, kdy se vzdálíte od stolu a pročistíte si mysl, ať už je to procházka v době oběda nebo poslech podcastu mezi schůzkami. Podívejte se dopředu do kalendáře a rezervujte si den nebo týden volna předem, abyste se mohli těšit na dovolenou a měli čas na načerpání nových sil.

Po práci je důležité mít období, kdy nekontrolujete e-maily související s prací, abyste se mohli odpojit, a najít způsoby relaxace, které jsou specifické pro vás. Upřednostněte péči o sebe, kvalitní spánek, dobré jídlo a čas na zábavu. Meditace, dechová cvičení a cvičení všímavosti vám také mohou pomoci cítit se sebejistěji.

Nastavte hranice

Naučte se říkat ne sobě i ostatním.
Jsou všechny vaše schůzky nezbytné? Musíte na ten e-mail odpovídat i mimo pracovní dobu? Snažíte se toho pro ostatní udělat příliš mnoho, když potřebujete strávit večer ve vaně? I když možná potřebujeme stanovit hranice vůči ostatním lidem, ve většině případů jde o stanovení hranic vůči sobě samým.

Větší organizovanost našeho rozvrhu nám často pomůže zjistit, kde se příliš namáháme a jak můžeme ubrat.

Zkuste si na začátku pracovního týdne napsat seznam úkolů a seřadit je podle důležitosti – možná si všimnete, že některé věci, kterými se stresujete, nejsou ve skutečnosti právě teď tak naléhavé nebo důležité.

Zdroj: stylist.co.uk