Je lepší dovolená u moře nebo na horách? Poradíme vám

Přidat na Seznam.cz

Destinace pro dovolenou? Pro mnohé z nás je volba mezi mořem a horami poměrně komplikovaná a s blížícím se létem je častým tématem rodinných diskusí. V tomto článku vám poradíme, zda je lepší zvolit horkou pláž nebo chladné horské středisko.

Destinace pro dovolenou: klady a zápory hor

S kufrem v ruce začneme hned u výhod hor, které nabízejí nedotčenou krajinu, úchvatné výhledy, jasnou oblohu a hvězdy na dosah ruky. Ve srovnání s mořem je vaše mysl v horách svobodnější a je nesporné, že se vám lépe přemýšlí a medituje. Člověk se v horách smíří sám se sebou a najde klid a vnitřní mír, navíc je celé prostředí opravdu ideální pro načerpání energie a relaxaci. Můžeme se rozhodnout, zda strávíme noc ve stanu nebo v komfortním zázemí s možnostmi, které jsou stejně dobré jako hotely ve známých přímořských letoviscích. V horách můžeme trénovat nebo se zdokonalovat v outdoorových sportech, počínaje klasickou chůzí nebo jízdou na kole po stezkách, pěší turistikou, jízdou na koni, letním lyžováním atd. Hory jsou vhodným prostředím pro starší děti, je však třeba dbát na to, aby pobyt nepřesahoval nadmořskou výšku 1 000 metrů, aby nedošlo ke klasickým poruchám spánku nebo nechutenství.

Na druhou stranu mají hory i některé nevýhody: je dobré se tam vydat raději ve společnosti než sám: prostředí je častěji nepřístupné, mohou se tam také vyskytovat potenciálně nebezpečná divoká zvířata. V horách je možné upadnout nebo se ztratit z důvodu nedostatečné orientace na špatně značených stezkách; počítejte s tím, že nemocnice nejsou snadno dostupné; vždy musíte být vybaveni nejnovější generací nabitých přístrojů (GPS nebo chytrý telefon). V každém případě si můžete užít dovolenou na horách přímo u svého hotelu nebo domova, a to zcela klidně a bezstarostně; na horách plyne život ve srovnání s životem ve městě pomalu a nakonec se ani ti nejnervóznější, stresem unavení jedinci nebudou moci zříci pohody, kterou jim tento nový biologický rytmus poskytuje.

Destinace pro dovolenou: klady a zápory moře

Volba moře je často dobrým řešením zejména pro ty, kteří trpí pylovými alergiemi. Mořský vzduch je totiž přirozeným zdrojem jódu: tento prvek pomáhá štítné žláze tvořit tyroxin a zlepšovat metabolismus organismu; správná funkce této žlázy je základem dobré kondice člověka. Slaná voda může být lékem také na různá kožní onemocnění, včetně léčby ekzémů a lupénky, a působí proti stárnutí; navíc procházka po písku brzy ráno bude pro vaše nohy opravdovým zážitkem. Koupel v ještě chladné vodě naopak stimuluje krevní oběh. Moře nabízí různé podnětné prvky pro rozvoj dítěte: pokud máte malé děti, není nic lepšího než dovolená na pláži v teplém ročním období; častý kontakt s mořskou vodou a pískem se stane jedním z nejpodnětnějších prvků pro jejich psychofyzický rozvoj. A mimo to se s nimi můžete bavit a hrát si! V případě dětí trpících bronchitidou a častým nachlazením doporučí každý pediatr v této situaci jako lék moře; mořská voda pomáhá rozpouštět katary a vzduch bohatý na jód působí na dýchací cesty antibakteriálně a protizánětlivě.

Nevýhody moře? Jód může být škodlivý pro osoby trpící nespavostí a úzkostnými stavy. Dalším velkým problémem je horko; naštěstí si v závislosti na výběru přímořské lokality užijete různá podnebí, která se však stále vyznačují sluncem a vlhkostí, takže než si obléknete plavky, budete se muset vypořádat se spalujícími teplotami, potem a komáry, přeplněnými plážemi a obvyklým stresem.

Zdroj: Italpres