Prvorozené dítě je nejchytřejší, druhé pak dělá potíže, říká studie

Přidat na Seznam.cz

Čekáte miminko? Pokud čekáte první, možná vás bude zajímat, že podle studie jsou prvorozené děti chytřejší, než jejich budoucí sourozenci. Druhé dítě je naopak malý rebel, který vám bude dělat potíže. Podívejte se, proč tomu tak je.

Prvorozené dítě má vyšší IQ než jeho budoucí sourozenci

Nedávná studie zjistila, že prvorozené děti jsou chytřejší než jejich mladší sourozenci. Studie také zjistila, že prvorození mají vyšší IQ a lepší myšlení než jejich bratři a sestry. Podle webu Science Times je to proto, že prvorozené děti dostávají ve svých prvních letech více duševní stimulace. Čím více dětí se pak narodí, tím spíše rodiče přestávají svým dětem číst, dávat jim kreativní úkoly, nebo si s nimi hrát.

Prvorozenci konkrétně dosáhli vyššího skóre v testech zahrnujících čtení a slovní zásobu. Kromě toho mají vyšší pravděpodobnost, že získají lepší úroveň vzdělání a vyšší výdělky v práci, píše web KUTV. Někteří vědci mezitím tvrdí, že druhorozené děti, zejména chlapci, se častěji chovají špatně, někdy s vážnými následky.

Druhé dítě je malý rebel

Někteří vědci, jako doktor Joseph Doyle, použili data od tisíců dětí v USA a Evropě a zjistili, že druhorozené děti mají o 25 až 40 procent vyšší pravděpodobnost, že se dostanou do vážných problémů ve škole a/nebo se zákonem, uvádí web Parents. Důvodem může být to, že druhorozené děti mívají méně mateřské pozornosti než jejich starší sourozenci, zároveň mají často jako svůj vzor své starší sourozence, kteří ale nejsou dost staří na to, aby mohli jít někomu příkladem.

zdroj: Parents, studie , KUTV, Science Times