Záměna novorozenců není nic neobvyklého. Ani v Česku

Přidat na Seznam.cz

Zní to jako něco, co pravděpodobně uvidíte spíše v seriálech než v reálném životě. Ale rodičovská noční můra, kdy vám v porodnici doslova vymění dítě, je skutečná. Takových případů je možná více, než si myslíte.

Záměna dětí ve světě a u nás

Výměna dětí při narození je vážný problém s významnými dopady na rodiny. Celosvětově se při narození kvůli chybám nebo nedbalosti v nemocnicích vymění přibližně 28 000 dětí ročně, uvádí web Gitnux. Samozřejmě každý stát je na tom jinak. Například v Japonsku dochází ke každoroční výměně u 4–5 z 10 000 novorozenců, zatímco Estonsko od zavedení identifikačních pásek v roce 2006 nehlásilo žádné případy. Česká republika uvádí, že 5 ze 100 případů záměny dětí z 20. století zůstává trvalých. To se zdá jako malé číslo, ovšem i přesto to znamená, že záměna dětí u nás není až tak neobvyklá.

Jak uvádí iDnes, asi nejznámější případ v naší zemi se stal v roce 2006. Tehdy se v Třebíči narodily dvě holčičky, které byly v porodnici zaměněny. O rok později si rodiče jedné z dívek udělali DNA test, který jejich obavy potvrdil a ještě tentýž rok si to samé uvědomili i rodiče druhé dívky. Koncem roku 2007 se ale obě holčičky opět prohodily, dostaly se ke svým pravým rodičům a případ skončil šťastně. Tak ale nekončí každý případ, mnohdy záměna dětí naopak vede i k rozvodům, protože jeden z patrtnerů může být přesvědčen, že byl podveden.

Čekáte miminko? Minimalizujte riziko jeho záměny

Buďte ostražití ohledně toho, kde se vaše dítě nachází, když jste v nemocnici. Mnoho matek dnes odmítá své miminko během pobytu dokonce pustit z očí. Kontaktujte předem nemocnici, kde budete rodit, a zeptejte se jí na konkrétní otázky ohledně opatření, která přijímají, aby zabránili náhodné záměně dítěte, radí DNA Center. Nakonec, pokud máte podezření, že vaše dítě mohlo být zaměněno, nejjistější způsob, jak uklidnit svou mysl, je provést mateřský test DNA. Funguje to stejně jako test otcovství: stačí rychlý výtěr z tváře.

zdroj: DNA Center, iDnes, Gitnux