Zvyk školky v Kanadě: Batolata spí venku v mrazu!

Přidat na Seznam.cz

Dětská psycholožka Agnieszka Misiak zveřejnila na svém Facebooku fotografii, kde v kanadské školce spí děti venku v mrazu. V této školce děti pobývají venku celý den, a to i když spí.

Reakce rodičů byla jak pozitivní, tak negativní. Jedna z maminek napsala : „V Novém Skotsku děti spí v lese v houpacích sítích, a v zimě, když je hodně sněhu, mají i malé sněžnice.“

Většina rodičů je však k tomuto skeptická, mají strach z prochladnutí dítěte, naopak Skandinávci zastávají názor, že toto batolata utužuje.

Zůstává otázkou, zda je vhodný tento přístup i jinde ve světě, kde jsou některé státy plné smogu a vlhkosti. Kanada má suchý vzduch, a dítě chlad vnímá jinak.

Názor dětského lékaře, MUDr. Jiřího Jackla

Děti by měly být na čerstvém vzduchu co nejvíce. V létě i v zimě. V současné době se většina dětí jen přeloží z autosedačky do kočárku, se kterým se maminka projde po vyhřátém nákupním centru, největším zdroji bacilů, a pak zase zpátky do autosedačky a domů.
Když je sychravé počasí, nebo mrzne, maminkám se ven příliš nechce, ale dítě čerstvý vzduch potřebuje. Je dokázáno, že děti spí venku zjevně déle, a to nejen v létě, ale i v zimě.
Když je zima a nemrzne, dítě v kočárku by mělo strávit na čerstvém vzduchu zhruba tak hodinu a půl. Při mrazech se pak doporučuje půlhodinka. Je potřeba samozřejmě dbát na správné, teplé vlněné oblečení, aby měly děti vlnu co nejvíce u těla, a samozřejmě teplý fusak. Pusinku by měly mít přikrytou ve tvaru stříšky, aby mohly dýchat a mráz na ně nešel přímo.
Ovšem pozor, teplota mrazu nesmí klesnout k minus deseti, pak je lepší být s dítětem doma. Ale tady zdůrazňuji: nepřetápět a krátce a častěji větrat! Mráz vyhání všechny bacily a děťátku se pak bude mnohem lépe spát i dýchat.

Podle studií však pravidelný spánek venku chrání děti před rýmou a kašlem.

Zdroj: žena.in ona.tv