5 mýtů o kávě: opravdu je zdraví škodlivá?

Přidat na Seznam.cz

O kávě už jste možná slyšeli mnohé. Ne všechno, co je psáno, je ale 100% pravdou. Pojďme se zblízka podívat na to, jaká káva vlastně doopravdy je.

Kdo z vás nikdy neslyšel, že káva přispívá dehydrataci nebo že je zakázané ji konzumovat v těhotenství? Co se týká většiny informací o kávě, často jde o polopravdy nebo dokonce úplné mýty. Pomůžeme vám lépe se v kávovém světě zorientovat, abyste věděli, v jakých případech je popíjení kávy absolutně bezpečným zvykem. 

Káva a hořčík

Informace o tom, že káva může za deficit hořčíku v našich tělech, je dost možná celkem povedeným marketingovým tahem. Bez ohledu na to, že je právě magnesium jedním z nejvíce deficitních minerálů, popíjení běžného množství kávy tomu není hlavním viníkem. K tomuto tvrzení došlo z důvodu, že káva má močopudné účinky. Právě proto má údajně z těla dostávat i značné množství hořčíku. Popíjení 2–3 šálků kávy denně ale ve skutečnosti nemá valný vliv na množství hořčíku v těle a jeho následné vylučování. Káva je přitom dokonce sama o sobě kvalitním zdrojem právě tohoto tolik potřebného minerálu. V kombinaci s pestrou stravou a dostatečným pitným režimem tak nemá pití kávy negativní dopad na hladinu hořčíku v těle. Je tak jedno, zda je vašim oblíbeným teplým nápojem espresso, nebo cappuccino, v běžném množství si můžete všechny kávové nápoje s chutí vychutnat. 

Káva a dehydratace – jak je to?

I v otázce dehydratace vlivem popíjení kávy je nejlepší odpovědí konzumace rozumného množství kávy. V takovém případě vám totiž dehydratace určitě nehrozí. Je sice fakt, že kofein z čerstvé kávy dehydratuje, ale množství vody použité pro jeho přípravu hravě tento deficit nahradí. I tak ale nezapomínejte zařadit do pitného režimu i dostatek vody nebo se řídit bezpečným množstvím kávy, kterou za den zkonzumujete.

Káva a krevní tlak

Pokud trpíte na nízký tlak, jeho mírné a téměř okamžité zvýšení může opravdu vypití šálku espressa zařídit. Jeden takový šálek může systolický tlak navýšit o 8 mm Hg a diastolický o 6 mm Hg. Je tomu tak ale spíše v případě, kdy na pravidelné popíjení kávy nejste zvyklí. Obecně ale pití kávy nezvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění – dokonce ba naopak. 

Káva a těhotenství

Jedním z nejpopulárnějších mýtů je ten o naprostém zákazu konzumace kávy během těhotenství. Popíjením kávy během tohoto období je samozřejmě vhodné konzultovat s vaším lékařem, obecně ale není dávka do 200 mg kofeinu denně považována za jakkoliv škodlivou. Jedno espresso obsahuje přitom asi 70 mg tohoto nejvyužívanějšího simulantu, proto se nemusíte bát si tu a tam kávu i během těhotenství dopřát. 

Kvalitní káva a domácí příprava

I když je pravdou, že součástí skvěle připravené kávy capuccino nebo caffé latte je i dobře našlehané mléko, což se v domácích podmínkách jen málokdy povede, kvalitní kávu můžete i v domácích podmínkách připravit například v moka konvičce nebo ve french pressu. V obou případech zvolíte k přípravě kvalitní mletou kávu, jen s odlišnou hrubostí mletí.