7 tipů, jak trávit čas s prarodiči a utužovat s nimi vztah
Ne všichni mají to štěstí, aby ještě mohli trávit čas s babičkou a dědou. A ti, kteří ho mají, často dost dobře neví, jak ho společně s nimi kvalitně vyplnit. Je to i váš případ?
Zejména odrostlejší vnoučata mají tendenci se návštěvám u prarodičů vyhýbat, protože už je to tam nebaví tolik, jako když byli malými dětmi. Mají jiné zájmy, s dědou a babičkou si nerozumí a v jejich domě není Wi-Fi. Dospělí se zase vymlouvají na nedostatek času, jejich prioritou je kariéra a vlastní život. Návštěvy proto často omezují na minimum, čehož později mohou hořce litovat, protože už nemusí mít šanci si s prarodiči popovídat nebo s nimi něco hezkého zažít.
Pokud vás výše uvedené vystihuje, zkuste místo návštěvy v podobě rychlého vypití kávy, při němž se věnujete více scrollování po sociálních sítích, než naslouchání prarodiči, vymyslet nějakou aktivitu, která by vás i vaše prarodiče vzájemně obohatila a sblížila. Vy sami své blízké znáte nejlépe a víte, co by s ohledem na jejich kondici uvítali za činnost, inspirovat se však můžete i následujícími tipy.
1. Tvořte knihu vzpomínek
Jestli vaši prarodiče rádi vyprávějí, udělejte si s nimi piknik na zahradě a ptejte se, na zajímavosti z jejich života. Kdy byli v životě nejšťastnější? Jaký byl jejich vztah s rodiči? Co patří mezi jejich nejhezčí zážitky? Kdo byla jejich první láska? Jakou největší lumpárnu vyvedli jako děti? Znají nějaké tajemství od svých předků? Odpovědi můžete společně zapisovat do knihy určené pro záznam vzpomínek (zakoupíte v knihkupectví nebo si vyrobte vlastní), kam je možné lepit i fotky.
Otázky nemusí směřovat jenom do minulosti. Aby řeč nestála a věděli jste, na co se ptát, zkuste si předem připravit pár osobních dotazů nebo si pořiďte konverzační karty, které vám pomohou rozproudit vyprávění a vy se tak třeba dozvíte, jaké mají vaše prarodiče ještě sny nebo jakým mottem se v životě řídí.
2. Výletujte společně
Navrhněte babičce nebo dědovi, že je vezmete na výlet po stopách jejich mládí. Zjistěte, kam by se chtěli podívat a splňte jim jejich přání nebo vymyslete vlastní cíl a program, při kterém zažijí něco nového. Kdy naposled byla vaše babička v ZOO nebo na šlapadle?
Dejte si záměr, že nebudete prarodiče nutit do něčeho, na co se necítí, a budete respektovat jejich potřeby. Pokud vás pojede víc, dejte všem na odiv, že k sobě patříte a pobavte prarodiče i ostatní členy výpravy tak, že pořídíte originální trička pro celou rodinu. Pocit sounáležitosti je obzvlášť pro starší lidi velmi důležitý a tohle je jistě dojme.
3. Učte se od nich
Víte, že je babička nejlepší kuchařka nebo že děda umí hrát na harmoniku? Poproste je, ať vás něco z jejich umu také naučí. Naučte se od babičky háčkovat nebo od dědy chytat ryby. Zajímejte se, jak se věci dělali dřív. Jistě budou potěšeni, že máte zájem se od nich učit, že vás inspirují a vážíte si jejich dovedností.
4. Přiložte ruku k dílu
Jezděte k babičce a dědovi pomáhat, s čím právě potřebují, a neberte to jako otravnou povinnost, ale jako radost. Místo dvou hodin ve fitku můžete na čerstvém vzduchu naštípat dříví a nanosit ho do verandy. Nejen, že posílíte tělo, ale bude vám dobře i na duši, že jste udělali něco užitečného. Umyjte babičce před Vánoci okna a vyrobte jí věnec na dveře nebo jí pomozte s úklidem domácnosti. Neváhejte zvednout telefon a zeptat se, co potřebuje.
5. Hledejte důvody k oslavě
Slavíme Den dětí, Den matek i otců, ale proč nevěnovat jeden speciální den i babičkám a dědečkům? Slavit můžete na Mezinárodní den seniorů, který připadá na 1. 10. Vezměte je do cukrárny nebo společně navštivte vybrané město, v němž je právě v tento den pro seniory připraven zábavný program. Uspořádat můžete i oslavu, protože často je ten nejlepší dárek pro babičku a dědu právě čas, kdy je rodina pospolu.
6. Zapojte je do nových aktivit
Není nic horšího, než když senior tráví celý čas přepínáním kanálů na televizi s minimem zájmu o okolní svět. Pokud pozorujete, že váš dědeček nebo babička mají tyto tendence, zkuste je zapojit do nových aktivit. Vezměte je na kurz keramiky, do divadla nebo na přednášku. Kupte babičce hole na nordic walking a krokoměr a motivujte ji ke každodenním vycházkám.
Staří lidé se často cítí nepotřební a k ničemu, proto jim dávejte najevo, že je potřebujete. Zaměstnávejte je třeba tím, že babičku poprosíte, aby vám uvařila oblíbené jídlo, nebo zavoláte dědovi, zda by vám nenasušil pár hub, až na ně půjde do lesa.
7. Rozšiřujte jim obzory
Nové technologie mohou být pro prarodiče strašákem, protože se těch všech vymožeností obávají a neumí s nimi pracovat. Rozhodněte se jim moderní svět přiblížit, naučte je třeba ovládat tablet, kde mohou sledovat radar s počasím, prohlížet mapy, hledat v jízdních řádech, hrát kvízové hry nebo telefonovat přes Whatsapp nebo Skype. Uvidíte, že se díky vaší trpělivosti a ochotě jim věci vysvětlit, budou cítit lépe.
Je vám po přečtení článku líto, že si na své prarodiče nestíháte udělat čas, protože máte spoustu studijních nebo pracovních povinností? Zkuste jim alespoň zavolat a sdílejte s nimi, co zajímavého jste dnes zažili. Někdy stačí druhým dopřát pocit, že jste stále ve spojení a myslíte na sebe.