Akné u dospělých: hormonální nerovnováha, špatný jídelníček i znečištěné ovzduší
Akné nepostihuje jen náctileté, ale může být problémem na celý život. Proč k rozvoji kožních boláků a nevzhledných pupínků dochází? Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto nepříjemného onemocnění, které postihuje mazové žlázky na obličeji, ale také na ostatních částech těla? Akné patří mezi nejčastější dermatologické opakující se problémy, mívá vzhled červených skvrn, pupínků, boláků nebo zánětlivých ran, u dospělých může způsobovat jizvy nebo trvalou změnu barvy pleti.
Druhy akné podle vzhledu
Akné se rozděluje podle kožních projevů na různé typy, přičemž časté je „acne vulgaris“, chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikul. Místem výskytu je nejčastěji obličej. Tento druh akné se týká nejčastěji teenagerů, kterým se doporučuje používat kosmetiku na pleť se sklony k akné, která dokáže zmírnit projevy, mezi kterými jsou nejčastěji zánětlivé léze a černé tečky. Trápení způsobuje i „acne papulopustulosa“, které definují zánětlivé pupínky a puchýřky s hnisem. „acne indurata et abscedens“ patří mezi nejtěžší formy akné, po kterých zůstávají jizvy, stejně jako „acne conglobata“ s tvorbou cyst, které přechází do zjizvení.

Hormonální výkyvy v dospělosti
Akné souvisí s poruchami fungování mazových žláz a jejich zanícením, přičemž roli mohou hrát též bakterie zvané Cutibacterium acnes. Na rozvoj akné mají vliv genetické predispozice, zásadním faktorem jsou ale hormony, k jejichž výkyvům dochází při menstruaci u žen, dále
- v době těhotenství a v průběhu šestinedělí,
- po vysazení antikoncepce,
- v období před a během menopauzy.
Nezdravá strava jako klíčový faktor
Jaké jsou další příčiny vzniku nebo zhoršení aknózních stavů? Zejména nezdravý způsob života spojený s nevyváženým jídelníčkem ovlivňuje stav pokožky. Při stresu a psychickém vypětí totiž dochází k produkci kortizolu, který vede k rozvoji zánětů a pupínků. U potravin zase hrají roli tuky a sacharidy, výrobky s vysokým glykemickým indexem, protože dochází k nadměrné tvorbě kožního mazu a k ucpávání pórů. Zánětlivé stavy podporují též mléčné nebo tučné výrobky, slané pochutiny, sladkosti, kořeněná a pálivá jídla.

Ovzduší plné prachu a toxinů
Proč je pleť ve městech mastnější a dochází ve větší míře k výskytu nevzhledných pupínků? Na vině je znečištěné ovzduší, zejména prachové částice a toxiny z výfukových plynů nebo ze smogu, který generuje průmyslová výroba. Z toho důvodu je nutné pokožku obličeje před spaním jemně očistit od nečistot, aby nedošlo k ucpání pórů v průběhu noc. Stav pokožky neblaze ovlivňuje kouř z cigaret a tabáku, ale také přílišné slunění bez ochrany přípravky s vysokým faktorem vůči UVA a UVB záření. Důležitá je také pravidelná výměna ložního prádla, zejména polštáře, do jehož povlaku se vpíjí pot a zadírají se částečky odumřelé kůže, které mohou dráždit citlivou pokožku.