Angličtina pro nejmenší: Investice, která se rozhodně vyplatí
Stačí zavřít oči a představit si, že vaše dítě umí plynule anglicky už od malička. Krásný sen? Ne! Realita díky moderním metodám výuky, které vlastně ani učením nejsou. Děti se při nich baví a vůbec nemají pocit, že jsou ve škole nebo do něčeho tlačené.
Opravdu se nejedná o žádný zázračný způsob, jak se naučit cizímu jazyku, jen se musí začít včas a přirozeně. V takovém případě se mohou už nejmenší učit druhý jazyk stejně jako svůj mateřský. Princip učení vychází z bilingvismu, kdy rodiče také mluví na své dítě každý svým vlastním jazykem, přesto dítě není zmatené a naučí se oba stejně dobře. Jak aplikovat tento postup v běžném prostředí?
Přirozeně od začátku
Co je nejdůležitější při výuce nejmenších? Rozhodně přirozená a nenásilná forma učení, přičemž se vůbec nemusí dbát na gramatiku či bohatou slovní zásobu, ale dítě seznámit s cizojazyčným prostředím a vytvořit mu k němu pozitivní vztah. Pomohou hry, písničky či říkanky, které mají správnou dynamiku, která pomůže udržet pozornost batolat i předškoláků.
V domácím prostředí se pak hodí mluvit na dítě anglicky v konkrétních situacích, například při koupání, při přípravě jídla nebo při dalších běžných úkonech. Ne všichni si ale věří natolik, aby na své dítě mluvili anglicky. Co dělat?
Jazykovka pro špunty
Rodiče mohou přihlásit své děti do speciální jazykové školy, která se zaměřuje na výuku i předškoláků. Kurzy angličtiny pro nejmenší probíhají ve skupinkách s maximálním počtem osmi účastníků a hlásit se mohou děti od čtyř let. Učí se metodou Wattsenglish, která zcela naplňuje heslo „škola hrou“.
Děti samozřejmě nesedí v lavicích, ale pod dohledem lektora, který hovoří výhradně anglicky, si hrají, zpívají, tancují nebo soutěží. K ruce mají obrazové karty s postavami Steva a vrány Maggie, kteří jsou průvodci rovněž v učebnici nebo ve videích na YouTube kanále nebo v offline aplikaci.
Další zábavné aktivity v angličtině
Investovat do vzdělání svých dětí je tou nejlepší možnou volbou, k tomu je možné podpořit učení dalšími zábavnými aktivitami. Starší děti mohou číst časopisy nebo knihy v anglickém originále, velmi efektivní je poslech hudby či podcastů, obdobně sledování filmů a seriálů s titulky, kdy se obohacuje slovní zásoba a zlepšuje výslovnost. O prázdninách se může školákům zpestřit program letními příměstskými tábory, které kombinují učení cizího jazyka s dobrodružstvím v přírodě a se sportováním.