Atopický ekzém: jak zvládnout chronické onemocnění, které netrápí jen děti?

Přidat na Seznam.cz

Atopický ekzém postihuje miliony lidí po celém světě. Toto chronické kožní onemocnění je známé také jako atopická dermatitida, přičemž se projevuje suchou, zarudlou a svědivou pokožkou, která může praskat.

Stavy mohou být velmi bolestivé, což je traumatizující zejména pro děti, u kterých se nejčastěji objevuje. Ale nejen u nich, vlivem genetických predispozic, narušené kožní bariéry či v souvislosti s reakcí imunitního systému může postihovat i dospělé. Především pro ženy, které chtějí vypadat krásně, je těžké se s touto nemocí vyrovnat. Jakým způsobem zmírnit projevy atopického ekzému a jak jej léčit?

Ruce jako v ohni

Jednou z nejvíce zatěžujících oblastí pro atopický ekzém u dospělých jsou ruce, u dětí se zarudnutí a zánětlivá ložiska objevují spíše v záhybech končetin. Ruce jsou ale neustále vystaveny vnějším vlivům, jako jsou voda, chemikálie v čisticích prostředcích, chlad nebo teplo, což jsou faktory, které vedou k ještě většímu nepohodlí a ke zhoršení stavu.

Ženy se navíc starají o malé děti, o domácnost nebo vaří, což vyžaduje častý kontakt s vodou a mycími prostředky, proto je u atopického ekzému na rukou klíčová správná péče a zajištění maximální ochrany pokožky.

Nepříjemné projevy ekzému

Šupinatění, začervenání a velmi nepříjemné svědění jsou běžné projevy ekzematické pokožky. Suchá kůže může rovněž mravenčit, přičemž k vysušování dochází vlivem vnějších vlivů – například v mrazu, ve větru, při slunění či při zvýšeném pocení při fyzických aktivitách. Na suchých plochách pak dochází ke vzniku oděrek a rýh, které se zaněcují.

Vzplanutí doprovází pálení, svědění nebo přímo bolest, důležité je tedy kožní bariéru obnovit a udržet pokožku vláčnou. Vhodné je několikrát denně promazávat ložiska pomocí přípravků určených pro pacienty s atopickým ekzémem.

Hydratace a alergeny

Jaká pravidla dodržovat, aby se pokožka mohla regenerovat a nebyla tolik citlivá? Při vzniku ložisek je důležité místo ošetřovat šetrnými a účinnými prostředky, které jsou určené pro každodenní péči, současně se rychle vstřebávají a neobsahují agresivní přísady.

Kromě pravidelné hydratace je dobré zjistit, jaké alergeny způsobují vzplanutí ložisek. Mezi nejvíce agresivní alergeny patří prací prášky, šperky, kovy, některé potraviny, alkoholické nebo kofeinové nápoje a kosmetika, proto je dobré je identifikovat a ze svého života zcela vyloučit.

Stop škrábání!

Ruce by měly být chráněny před chladem, vodou a chemickými přípravky, proto je dobré používat rukavice. Tenké bavlněné rukavice nesmí chybět ve výbavě ekzematika, protože chrání kůži, současně znemožňují škrábání. Toto řešení je nejvhodnější u nejmenších dětí, kterým je zapotřebí dobře ostřihat nehty a případně zabrousit, aby nedošlo k rozedrání pokožky do krve.

Jako první pomoc je možné použít rovněž sprej proti svrbění, který okamžitě zamezí palčivým pocitům. Vyzkoušet je možné i krátké koupele ve vlažné vodě, po kúře je ale nutné dobře ruce osušit a ošetřit hydratačním krémem.