Bytový textil je nezbytnost

Přidat na Seznam.cz

Vybavit kompletně byt je obvykle finančně velice náročnou záležitostí, nicméně ne všechny položky musí stát raketu. 

Dobrým příkladem je třeba bytový textil, který se dá pořídit za pár korun, a i přesto dokáže velmi dobře posloužit. Samozřejmě, kdo je náročnější, ten si musí i v tomto segmentu trochu připlatit. Takřka vždy se ovšem vyšší investice rentuje.

Záclony jsou základ

I když se i u nás čím dál více prosazuje takzvaný severský styl, který mimo jiné propaguje i holá okna, naprostá většina domácností stejně pořád používá minimálně záclony. Ty jsou totiž nejen zdobné, ale také fungují jako krytí před zvídavými pohledy sousedů. Ovšem jen do jisté míry. Jakmile se setmí a v pokoji je potřeba rozsvítit, tento efekt se rozplyne. 

Proto je dobré hotové voálové záclony nebo i klasické hotové záclony opatřit rovněž nějakou formou stínění. Je možné k tomuto účelu využít třeba rolety, případně o něco dražší žaluzie. Avšak i v rámci bytového textilu se najdou kousky, s nimiž je snadné dosáhnout stejného efektu, ovšem za mnohem nižší cenu. Řeč je hlavně o závěsech na okna.

Vhodné závěsy

Závěsy je možné pořídit si v nepřeberném množství barev, respektive dekorů. Díky tomu mohou působit docela zdobně. Standardní modely mají však jednu mírnou vadu – prosvítají. Člověk si s jejich pomocí sice dokáže vytvořit příjemné šero, avšak milovníci absolutní tmy mají utrum.

Kdo by snad chtěl dosáhnout skutečné tmy také během poledne, ten musí sáhnout po speciálních blackout závěsech. Ty jsou často z jedné strany pogumované, takže jimi neprochází žádné světlo. Jsou sice o dost dražší, nicméně pro milovníky odpoledního podřimování se jedná o ideální možnost, jak si vytvořit adekvátní prostředí k produktivnímu spánku.

Lepší spánek s dobrým povlečením

Nejen závěsy, ale také povlečení může mít na kvalitu spánku skutečně velký vliv. Proto je dobré zde nešetřit a pořídit si něco skutečně kvalitního. Obecně se povlečení dělí do dvou kategorií – syntetické a přírodní.

Syntetické je vhodné hlavně pro alergiky, zatímco přírodní většinou volí lidé, kteří žádnou sennou rýmou netrpí. Přírodní povlečení je mnohem prodyšnější, což se hodí hlavně v letních měsících.