Čtyři rady, jak zlepšit svůj spánek a intimní život
Kvalitní spánek zlepšuje imunitu, sílu, bystrost a pomáhá hubnout. U dětí ovlivňuje výšku au dospělých mimo jiné i hladinu cholesterolu.
Podpořte produkci růstového hormonu
Za blahodárné účinky spánku na naše tělo je zodpovědný mimo jiné i růstový hormon. Pomáhá měnit tuky na energii a podporuje zdraví jater a ledvin, díky čemuž jsme hubenější a lépe se zbavujeme toxických látek. Navíc přispívá k regeneraci vnitřních orgánů a zlepšuje krevní oběh.
Je v tom háček – růstový hormon pracuje jen když spíme a to zejména v první dvě hodiny po usnutí. Proto by měli dospělí usínat kolem desáté večer a děti v závislosti na jejich věku od sedmé do deváté hodiny večer. Pohodlí v posteli a rychlejší usínání usnadní paměťové matrace. Díky tomu podporujeme správný biorytmus našeho těla i vyplavování růstového hormonu z adenohypofýzy, ke kterému dochází zejména před půlnocí. Po dvanácté hodině se totiž naše tělo začíná postupně probouzet a energii věnuje jiným vnitřním procesům.
Spánková hygiena
Vydatný spánek není samozřejmostí, proto využíváme pravidel spánkové hygieny. Prvním je usínání ve stejnou dobu, obzvláště důležité u dětí. Zároveň by měla být ložnice tmavá, bez zdrojů světla a bez blikajících kontrolek, například na mobilních telefonech nebo na svítícím budíku.
Pokud žijete s partnerem, dominovat by jí mohla kvalitní čalouněná postel 160×200 cm, což je rozměr, který minimálně potřebujete pro dlouhodobě pohodlný spánek. Těsně před spaním už nejíme, abychom nevytvořili tzv. inzulínovou špičku. Organismus se potom nevěnuje regeneraci, ale trávení. Důležité je také vyhýbání se kofeinu, který obsahují kromě kávy také některé čaje a limonády. Vyhýbáme se také alkoholu, čokoládě, učení a cvičení, tedy jakýmkoli stimulujícím prvkem.
Posledním bodem spánkové hygieny je čerstvý vzduch v chladné místnosti, což však neznamená nechávat okno otevřené po celou noc. Hrozí totiž, že vás budou rušit zvuky z okolí.
Zapomeňte na pilulky
V dnešní době chceme všechno hned a bez námahy. Přenáší se to i do oblasti zdraví, kde hledáme instantní řešení v podobě léků na spaní. Pokud naše tělo nefunguje podle našich přání, snaží se nám dát signály, že je třeba změnit životní styl. Stejně to platí i při problémech se spánkem, které je lepší vyřešit přirozenou cestou a ne léky. Ty pouze přesouvají problém ze současnosti do budoucnosti, ale trvale jej neřeší.
Originálním řešením, jak se v posteli uvolnit a rychleji usnout, je pořídit si nafukovacího pána nebo paní. Tato sexuální pomůcka je vhodná zejména pro lidi, kteří ve svém životě nemají dostatek intimity a chtějí nalézt rychlé řešení, jak prožívat v posteli příjemné pocity, zapomenout na stres a uvolnit svůj organismus bez potřeby dopování se léky.
Denní rutina
Na lehkém usínání musíme pracovat už od rána. Probouzení usnadňuje, pokud z postele vstáváme ve stejnou dobu a vhodné je i krátké ranní cvičení. Naopak těsně před spaním se hodí pouze klidné aktivity, jako jsou různé hobby. Do postele si máme lehnout až když jsme opravdu unavení a neměli bychom ji používat během dne jako pracovnu nebo jídelnu. Stejně tak nevhodné je sledovat z postele televizi. Pokud neusnete do patnácti minut, vaše tělo má ještě příliš mnoho nevyužité energie, proto je lepší vstát z postele a odejít do jiné místnosti.
Na naše usínání má pozitivní vliv čtení knih, které snižuje hladinu stresového hormonu, zpomaluje tep a prohlubuje dýchání. Aby byly i sny klidnější, můžete vyzkoušet následující cvičení: každý večer si před spaním vzpomeňte na deset okamžiků, které vám během dne udělaly radost. Může se jednat o náhodné setkání se známými, lahodnou kávu, svěží vzduch či procházka během slunečného dne.