Dopady nesprávné velikosti bot na nohy

Přidat na Seznam.cz

Pokud vás trápí nepříjemné bolesti nohou, otlaky a mozoly, případně máte deformace nohou, potom byste se měli zaměřit na správnou velikost obuvi. Spousta lidí se totiž při výběru zaměřuje především na vzhled, a potom zapomíná na zohlednění délky a šířky. V následujících řádcích vám prozradíme dopady spojené s nevhodnou velikostí bot. 

S velkou pravděpodobností vás nepřekvapí, že nesprávně zvolená velikost bot je příčinou mnoha zdravotních problémů. 

Neuropatie

Periferní neuropatie je bolestivé a obvykle nevyléčitelné onemocnění, při kterém se objevuje píchání v chodidlech a taktéž snížená schopnost cítit, kde se nohy v prostoru nacházejí. Velice často je neuropatie spojená se špatnou velikostí bot, přičemž těsná obuv vyvíjí tlak na nervy a způsobuje mozoly či otlaky. 

Bolesti a deformace nohou

Špatně padnoucí obuv souvisí s bolestmi a onemocněními nohou více, než si možná myslíte. Dochází k deformacím menších prstů (například kladívkový prst), otlakům a mozolům. Vedle velikosti si pohlídejte i tvar boty. Pokud totiž máte nějakou deformaci chodidla, boty v některých tvarech vám nemusí sednout, neboť tlak na neobvykle tvarované kostěné oblasti chodidla deformaci jako takovou ještě zhoršuje. 

Zarostlé nehty na nohou

V případě, že jsou boty příliš úzké, případně krátké, dochází k vyvíjení tlaku na palec u nohy, a tím pádem začne okraj nehtu růst do kůže. Zarůstající nehty na nohou jsou bolestivé, někdy se objevují i zarudnutí nebo infekce kůže v okolí těchto nehtů. 

Snížená kvalita života

Bolesti nohou negativně ovlivňují kvalitu života. Třeba dámská obuv často není navržena tak funkčně a pohodlně jako pánská. Bolesti nohou a nepříjemné stavy související se špatně padnoucí obuví mohou u starších jedinců způsobovat pády, sníženou pohyblivost a podobně.

Změny velikosti obuvi

Velikost nohou rozhodně není statická. Jakmile dosáhnete 18 let, velikost nohou se již významně nemění, nicméně chodidla jako taková se ještě změnit během života mohou. 

S přibývajícím věkem se uvolňují šlachy a chodidla se přirozeně rozšiřují. Některé zdravotní potíže a léky zase zadržují v těle vodu, a potom se objevují otoky nohou, a tím pádem je i rozdíl ve velikosti. Během těhotenství jsou chodidla ovlivněna hormony a opět jsou větší než obvykle. 

Důležité je myslet i na to, kdy si boty zkoušíte. Ráno vám může obuv sednout správně, ale později během dne můžete pociťovat, že vás tlačí. Nohy jsou totiž v druhé polovině dne oteklejší. 

Příznaky toho, že máte špatnou velikost bot

Bolest a nepohodlí jsou jen některé zřejmé příznaky toho, že máte špatnou velikost bot, ale někdy to není až tak zřejmé. Máte modřiny na nehtu u nohy, respektive poškozený nehet na palci? Objevují se vám na chodidlech puchýře a mozoly? Podívejte se na stránku https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/hot/magazin/stelka-boty/e/901413/, kde najdete podrobné informace o stélce.