Ekologické kabelky

Přidat na Seznam.cz

Co si představit pod pojmem ekologická kabelka? Málokdo si na první dobrou umí pod tímto pojmem představit všechny možnosti, které existují. Slovo ekologie se již pár desetiletí skloňuje ve všech pádech a v souvislosti s veškerou lidskou činností. Být ekologicky smýšlející a používat ekologické suroviny znamená být moderní.

Mě samotnou jako první představa ekologické kabelky napadl obrázek z pravěku, kdy lidé používali výhradně přírodní a tím pádem ekologické materiály, které se vyskytovaly v tehdejší přírodě a přirozeně se zlikvidovaly a rozložily po jejich době užívání. Jinou možnost vlastně ani neměli. Neexistovaly továrny, které by vyráběly umělé materiály. Přírodní materiály používali k bydlení, k práci, ke zkrášlení…Zda ženy v té době řešily jakou kabelku si ten den vezmou a jestli vůbec nějakou měly, nám už nikdo nezodpoví, ale nutnost v něčem přenášet úrodu, suroviny nebo jiné předměty, se v té době určitě řešila každý den. A jak jinak, než za pomoci přírodních materiálů

Přírodní materiály v současnosti

A co si tedy vlastně představit pod pojmem ekologická kabelka? Nebo batůžek, ledvinka, peněženka nebo dokonce nákupní taška. Dnešní doba nám nabízí stále velmi mnoho přírodních materiálů, které nezatěžují naši planetu. Např. bavlna, ovčí vlna, přírodní kůže, juta, bambus, len, konopí, korek, dokonce pratelný papír a mnohé další.Z těchto všech materiálů lze vytvořit luxusní a kvalitní pánské i dámské kabelky. Většina z nich je i ručně vyrobená, čímž stoupá jejich kvalita a hodnota. Bavlněné kabelky nebo kabelky z kůže zná každý, ale korkový batůžek? Ten až tak známý není, a proto si o všech těchto materiálech povíme více.

Kůže je snad nejznámějším materiálem pro výrobu pánských i dámských kabelek, její využívání pro různé účely je známo po celém světě ve všech národech a civilizacích. Tento materiál ze zvířecí kůže se používal snad již ve zmiňovaném pravěku. Dodnes je kožená kabelka známka nejvyšší kvality a prestiže, hodí se pro každou příležitost i roční období, na eshopu Demix je výběr skutečně pestrý, jak jsem se mohla sama přesvědčit. Při správné péči vydrží kožená kabelka navěky. Kůže je přírodní materiál, tvárný a poddajný, s mnoha kvalitními vlastnostmi. Je lepší mít jednu nebo dvě skutečně kvalitní kožené kabelky, než mít plnou skříň různých nepoužitelných kabelek.

Z juty, konopí a lnu jdou vytvořit krásné, pevné, ručně pletené nebo strojově upravené kabelky. V přírodním designu nebo s barevným, většinou černým potiskem. Konkrétně juta je velice silný a odolný materiál, vhodný nejen k výrobě kabelek, ale i k výrobě různých produktů (látky, pytlovina). Výhodou ručně pletených kabelek je možnost vytvořit si jakýkoliv tvar a vzor, který se nám líbí a vyhovuje. Můžeme je doplnit bambusovými ozdobami nebo uchy různých velikostí a čistě přírodní a ekologická kabelka je na světě.

Ze lnu můžeme vytvořit nádherné látkové tašky všech velikostí a různých tvarů, doplněné o kožené detaily. Lněné kabelky jsou nadčasové, většinou jednobarevné, vkusné a pohodlné. Lněný materiál je vhodný i na výrobu batůžků nebo větších tašek.

Stejně tak i kabelky nebo batůžky z konopí nás mile překvapí, protože konopná vlákna jsou velmi odolná, ekologická, stylová a 100% rozložitelná. Konopné kabelky jsou známé svým jedinečným tibetským barevným vzorem.

Dámské kabelky z přírodních materiálů uvedených výše jdou šetrně vyprat, zlehka sušit, jsou vhodné pro alergiky a rozhodně s nimi uděláte parádu jak v práci, tak na dovolené nebo ve svém volném čase.

Poměrně neznámým materiálem je pratelný papír/Kraft Tex. Na první pohled vypadá jako kůže, nošením a průběžnou údržbou získává charakteristickou patinu. Je recyklovatelný, lehký, odolný proti otěru, pevný v tahu a je rozměrově stálý (nenatahuje se, ani nesmršťuje). Velkým plusem Kraft Texu je snadná údržba. Pokud si výrobek ušpiníte, stačí jej vyprat v pračce na 40 °C nebo ručně pomocí kartáčku. Kraft Tex je vyráběn z přírodních vláken celulózy, která vzniká z odpadového dřeva, takže je celý výrobní proces šetrný k přírodě a naší planetě. Kabelky a batůžky z tohoto materiálu vypadají nadčasově, stylově a na první pohled jako vyrobené z kůže.

Dalším materiálem pro výrobu dámských kabelek je korek. Tento přírodní materiál z kůry korkového dubu zná každý, ale jako surovinu pro výrobu kabelek již málokdo. Samotná jsem tím byla překvapena, když jsem našla luxusně vypadající korkový batůžek na eshopu Demix. Nádherné barevné vzory a zajímavé designové zpracování s pěknými doplňky.

Jak je možné, že může být kůra ze dřeva vhodná pro kabelky a batůžky?

Z nejkvalitnějších korkových plátů vzniká jemná a odolná korková kůže, která se používá na výrobu nejen kabelek a batůžků, ale i peněženek, kšiltovek a deštníků. Jak vznikají takové korkové pláty, kterých se pak vytváří kabelky a korkové batůžky? První odloupnutí kůry se smí provádět až 25 let po výsadbě stromu a jeho kvalita není na výrobu korkové kůže vhodná. Po sloupnutí však strom nastartuje obranný mechanismus a začne vylučovat ochranné látky a tak dorůstá kůra (korek) vyšší kvality. Kvalita korku je proto s každou sklizní lepší a lepší. Další sklizně kůry lze provádět vždy až po dalších 9-ti letech a na výrobu korkové kůže je vhodný materiál až z třetí a vyšší sklizně, takže na první vhodný materiál se musí čekat neuvěřitelných 43 let od výsadby stromu!

A tak, až si bude vybírat kabelku nebo batůžek, peněženku nebo malou crossbody kabelku, nebojte se přírodních materiálů. Nezklamou vás a v mnohém jsou kvalitnější a elegantnější, než uměle vyrobené materiály a suroviny. Vždyť v přírodě vydržely milióny let a jsou stále v kurzu.