Hračky, které vám změní pohled na edukaci dětí

Přidat na Seznam.cz

Chytré děti potřebují chytré hračky. Které to ale jsou? Máte doma malého průzkumníka nebo budoucího vědce? V dnešní době, kdy se svět mění rychlostí světla, je důležité, aby naše děti nezůstávaly pozadu. A právě zde hrají klíčovou roli chytré hračky. Ano, slyšeli jste správně – hračky! Ale ne ledajaké. Správná hračka by měla být nejen zábavou, ale i prostředkem pro rozvoj myšlení a inteligence našich dětí. Jaké parametry by taková chytrá hračka měla mít a jak ji poznáte v dnešní obrovské nabídce?

Místo učení zkušenost a hra

Správné hračky mohou znamenat obrovský posun ve vývoji vašeho dítěte. Studie ukazují, že hračky, které stimulují myšlení a kreativitu, mohou výrazně přispět k rozvoji dětského mozku. Klíčové je pochopit, jak vlastně u dětí probíhá kognitivní vývoj již od útlého dětství. V odborném článku vydaném v časopise European Journal of STEM Education autoři zmiňují podstatnou skutečnost, a to že děti vnímají a jednají dříve, než jsou schopny vědomě mluvit nebo myslet.

Jakou úlohu mají chytré hračky?

V kognitivním vývoji dětí hraje tedy podstatnou roli kontakt s materiálem, tedy zkoušení toho, jak věci fungují spíše než vysvětlování, proč to tak je. Co to znamená v praxi? Pokud chceme například dětem přiblížit, co to je gravitace, zprostředkujeme jim zkušenosti, ve které mohou gravitaci vidět a zažít, místo vysvětlování gravitačních zákonů. Role rodičů je tedy spíše v tom, aby dětem nabídli bohaté podnětné prostředí, které mohou děti prozkoumávat. Pomoci v tom mohou i správně zvolené hračky. Ty mohu dětem přibližovat reálný svět, ale přiměřeně jejich věku a tak, aby pro ně bylo hraní bezpečné.

Příklady chytrých hraček

Na webu www.hrackykint.cz najdete širokou škálu hraček, které jsou více než jen hračkami. Příkladem může být sada Mini Science Chemická laboratoř, díky níž si děti již od 4 let mohou zažít své první experimenty. S pomocí názorně popsaných pokusů na kartičkách, speciálně upravených nástrojů a materiálem běžně dostupným v každé domácnosti děti zabrousí do světa vědy a nasytí svou touhu po objevování. Stejně tak se dá již od mala u dětí budovat kladný vztah k počítání a matematice. Sada MathLink Cubes Numberblocks ve verzi pro předškolní i mladší školní představí vaší ratolesti základní početní úkony prostřednictvím skládání zábavných postaviček.

Nejen pro děti

A nakonec, nezapomínejme, že chytré hračky nemusí být jen pro děti. Mnoho dospělých zjistilo, že hraní si s rozvojovými hračkami může být skvělým způsobem, jak se uvolnit a odreagovat po náročném dni. Takže, proč si neudělat čas a nezapojit se do hry s vašimi dětmi? To je přece skvělý způsob, jak strávit čas společně a zároveň podporovat jejich vzdělávání. V Hračkách Kint najdete hračky z celé řady oborů, jako je astronomieelektrotechnikachemierobotika a 3D design. Můžete si tak vybrat přesně to, co bude bavit nejen vaše dítě, ale i vás.